Řidič jede pomalu a spolujezdec to komentuje slovy „Sakra spěchám, dupni na to!“, tak vydrží to auto pokud dupne na max?

Prostě sedí za volantem někdo kdo roky neřídil, ale nepřipustil to, že už si skoro nic nepamatuje a nyní vyjeli na dálnici kde mají před sebou volno a v dohledu žádná auta, ale on jede třeba jen 50 km/h. Spolujezdec někam spěchá a tak zavelí: „Sakra spěchám, dupni na to!“, tak pokud on dupne nohou na plyn až k podlaze a nemá tam správně zařazeno, tak co stane?

  1. Rozbije auto?
  2. Vybourají se?
  3. Motor bude řvát v otáčkách, ale vydrží to i na ten moment než nohu povolí z plynu?

Nejlepší odpověď
Hykam

Stane se pouze to, že začne zrychlovat, jak rychle záleží na zařazeném rychlostním stupni a na výkonu motoru. Navíc, pokud jede po dálnici méně než 80km/h, je povinen na nejbližším sjezdu z dálnice sjet.

To co napsal Kulpix je nesmysl, nevím, proč by měl motor při zařazené 1 – 3 zhasnout. Jednak při 50km/h bude mít zařazenu min 3 a druhák, čím nížší stupeň, tím větší akcelerace.

Další odpovědi
Kulpix

Jde o to, jaký tam má rychlostní stupeň. Cca od 1do 3 by to teoreticky mohlo znamenat, že zhasne motor. Záleží též na typu motoru, auta aj.
Od 4 do 6 už by to znamenalo pouze velkou akceleraci vpřed. Ale opět záleží na typu mot., auta aj.

Zkušený řidič by ale tohle neudělal, nýbrž by v klidu přeřazoval.

ferdysek

U prakticky vsech dnesnich aut zasahne omezovac otacek. Nakonec je tam prave pro podobne pripady. Jinak motor vydrzi vysoke otacky pomerne dlouho ale pravda nikdy jsem ho netrapil dele jak 2 minuty 🙂