restituční nárok

mohu prosím ješte v současné době uplatnit nárok na restituci rodinného majetku?

Nejlepší odpověď
standa

Laicky řečeno platné restituční zákony to už cca od r. 1993 neumožňují.

Od té doby se však chytří právníci mezi sebou přou o (ne)nadřazenost obecných předpisů nad speciálními zákony restitučními.

  • přelomovým se v této souvislosti jeví rozhodnutí velkého senátu občanskoprávního kolegia Nejvyššího soudu ČR ze dne 11.9.2003, sp. zn. 31 Cdo 1222/2001
  • detaily si každý koho daná problematika zajímá jistě najde sám.

O 2 roky později Ústavní soud ve svém nálezu sp. zn. II. ÚS 114/04 ze dne 23. února 2005 dovozoval opačný právní názor

  • s detaily nebudu unavovat

Závěr:

  • obecně platí, že lhůta pro uplatnění restitučních nároků uplynula
  • ve speciálních případech (popsat podmínky těchto ´speciálních´ případů je nad rámec této „poradny“) chytří advokáti dokáží uplatnit restituční nález podle jiných než restitučních zákonů…, to vše s odvoláním na výše zmiňovaný Ústavní nález.