Makik

Jak vyřešit následující slovní úlohu pomocí dělitelnosti?

Dobrý den, jak vyřešit následující slovní úlohu pomocí dělitelnosti (pokud možno i řešení, ne jen výsledek)?
Zahradník vázal kytice po pěti karafiátech a žádný mu nezbyl. Další den vázal stejné množství karafiátů do kytic po sedmi a také mu žádný nezbyl. Kolik karafiátů denně vázal, jestliže jich bylo více než 100 a méně než 130?
Předem děkuji!

Nejlepší odpověď
mosoj

Lehce.

Další odpovědi
hippeace

Asi bude lepší řešení, ale já bych to řešila takto:
Jesliže začínal s 100–130 kytkama pak mezi nimi je počet květin který se dá rozdělit do kytic po sedmi i pěti…
V rozsahu 100 až 130 si najdu čísla dělitelná 5 a zároveň 7 – takže kolika? 35-ti.
A když nad tím tak přemýšlím tak nemusím hledat které z těch 31 možných počtů květin to je, ale stačí mi násobit 35 až se dostanu do rozmezí 100–130

bolak

Prostě když mu nezbyl žádný při vázání kytek po pěti a po sedmi, znamená to že hledáš číslo které je dělitelné 5 a 7, což je 35 (pět krát sedm). Jenže třicet pět nezapadá do intervalu 100–130, musíš tedy jít dál, další v pořadí které je dělitelné sedmi i pěti je 2×35=70, to také nezapadá, další je 3×35=105 a to už se do intervalu vejde.

J_K

Nechápu, jak může být vybrána nejlepší odpověď, která nesplňuje zadání otázky. V otázce je požadován postup ‚výpočtu‘.