Pavel1212

Řešení kvadratických funkcí

Právě řeším kvadratickou funkci: y = 0,5 x² – 2,5 x + 3

V této rovnici jsem si dopočítal „y“, když jsem si za „x“ dosadil (například) nulu, tedy moje myšlenkové pochody jsou:
y = 0,5 * 0² – 2,5 * O + 3, výsledek je tedy: y = 3

Mě by to ovšem zajímalo naopak, tedy: kolik vyjde „x“, když za „y“ dosadím nulu. – Jak se to počítá, když v zadání úlohy mám dva členy „x“?

Je tu někdo tak dobrý na matematiku a srozumitelně mi to vysvětlil? 🙂 Mockrát děkuji!

Nejlepší odpověď
chudst

Pomoci jednoducheho vzorecku:

Mate rovnici:
Ax2 + Bx + C = [NULA]

Vzorecek:

x(1)=[-B+odmocnina(B2−4AC)]/­)2*A)
x(2)=[-B-odmocnina(B2−4AC)]/­)2*A)

Dostanete dva koreny pro X, coz je take vysledek (s obracenym znamenkem).

=============­================

Takze si vezmeme vas priklad:

A = 0,5
B = – 2,5
C = 3

x(1)=[-B+odmicnina(B2−4AC)]/­)2*A)
x(1)=[2,5+odmoc­nina(6.25–40.53)]/2*0.5

>> x(1)= 3 <<

x(2)=[-B-odmocnina(B2−4AC)]/­)2*A)
x(2)=[2,5-odmocnina(6.25–40.53)]/2*0.5

>> x(2)= 2 <<

Drobna poznamka:
y = 0,5 x² – 2,5 x + 3
[NULA] = 0,5 x² – 2,5 x + 3
[NULA] = (x+2)(x+3)

→ po zpetnem roznasobeni dostanete „x2+5×+6=0“, coz kdyz podelite 2, tak vam vyjde vas puvodni „0 = 0,5 x² – 2,5 x + 3“.

Nyni vime, ze si to muzeme rozepsat jako (x+2)(x+3)=0. A kdy se to rovna nule? Pokud se „x“ rovna „-2“ anebo „-3“, coz je take vas vysledek.