kemo

Renovace starého stolu

Asi před rokem jsem přelakoval starý dřevěný stůl (asi dýha). Pokud na něj položím teplý šálek nebo talíř,tak se mně tam vytvoří bílé kolo.

Kde sem udělal chybů?

Můj postup: Povrch stolu jsem šmirglem obrousil,vysál,ut­řel vlhkou hadrou a pak sem asi ve 3 vrsrvách na něj nanesl štětcem bezbarvý lak.

Typ laku si už nepamatuji. Použil jsem špatný typ laku? Jo a navíc jsem si všem že když ten stůl postříkám prontem a utřu,tak to trochu barvý(ale jenom trošku)

Děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Aha,ten EPOLEX 1300 se ředí ředidlem. Někde sem slyšel,že je lepší používat vodouředitelný. Co je na tom pravdy? Taky že je prý dobrý polyuretanový…já nevím,ono je tolik druhů že se v tom člověk neorientuje :(

Nejlepší odpověď
Drap

Asi to bylo tím lakem. Na takové věci je potřeba použít kvalitní nejlépe asi dvousložkový lak, který dokáže vytuhnout v tvrdý povrch.

Další odpovědi
anonym

I u kvalitních druhů nábytku se toto může stát. Pokud chcete mít povrch bez známek bílých skvrn po páře a vodě, která se může srážet na dně šálku a podobně, tak používejte ubrus, nebo alespoň podložky nebo prostírání pod nádobí, které na stůl stavíte. Mokré skvrny nenechejte na nábytek působit, ale okamžitě je otírejte – „dosucha“.
Pokud je nábytek vyhotoven správně a kvalitně, tak jde ty bílé skvrny odstranit (u do hloubky „zažraných“ už to beze zbytku možné nebude) nebo alespoiň značně vylepšit jejich velikost a vzhled kašičkou z cigaretového popele (cigaretový popel smíchat s kapkou vody). Touto kašičkou skvrnu přetírejte tak dlouho, až získáte požadovaný stav.
Neznám takový nábytek, který by na vodu a páru nereagoval, takže buďte v klidu. Nebude to ani Vaší špatnou prací, ani tím lakem. Souhlasím ale s Drapem, že kvalitní lak by tyto problémy výrazně ovlivnit mohl.
Jsem žena, proto jsem si u takových prací pokaždé nechala poradit přímo v prodejně Barvy-laky a byla jsem s výsledkem spokojená.

Ar

Jak píše drap, jedině dvousložkový lak. Mě se osvedčil Epolex 1300
Doplňuji:
Ten Epolex se ředí ředidle S6300. Ty vodou ředitelné barvy nejsou na desku stolu to pravé ořechové. Ty polyuretanové laky jsou tyky výborné třeba AXAPUR U 1005 , ale právě ten Epolex je o něco odolnější vůči teplotám.

pizlicka

Bílé fleky se dělají při použití nitroelulózového laku,odstraníte je lehkým přetřením ředidlem(acetonem), po té doporučuji přetření jakýmkoliv polyuretanovým lakem, v žádném případě nelze na nitro použít vodou ředitelný lak, vše by dopadlo zničením a zbělením oné nitrocelulózové vrstvy. Polyuretan se používá na hodně namáhané povrchy jako jsou podlahy nebo barové stoly.