ots

řemeslník dodal zboží a faktru poslal za 3 roky. Má na to právo? Co promlčecí lhůta?

Nejlepší odpověď
fcoop

Dobrý den. Dostala jsem upomínku od jedné firmy, že mám uhradit neuhrazenou fakturu. Ta je však stará již 4 a půl roku. Musím tuto fakturu uhradit nebo je už promlčená? Jana.

ODPOVĚĎ:
Záleží v tuto chvíli spíše na Vaší slušnosti. Ze zákona je daná doba, po které už na vás v podstatě nikdo nic nemůže vymáhat a to 3 roky. Ta začala plynout ode dne splatnosti této faktury.

Důležité u promlčecí lhůty není ani to, jestli jste během této doby dostávala nějaké upomínky o nezaplacení. Pokud jste 4,5 roku dokázala i přes event. upomínky neplatit a dodavatel nebo poskytovatele služeb na vás nepodal u soudu žalobu, dá se mluvit o promlčené pohledávce. Ovšem neplatí to vždy. Např. dlužné pojistné se promlčuje až za 5 let ode dne splatnosti. Pokud byste se dostala kvůli neuhrazení k soudu a podala námitku promlčení, zřejmě by soud Vaši námitku vyslyšel.

http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/dluhy-a-zavazky/177-promlceci-lhuta-doba-u-pohledavky-promlceni-dluhu-faktury.html

Další odpovědi
mosoj

Ptát se na něco jako je svědomí asi nemá cenu, že ?

zzzzz

Ta promlčecí lhůta 3 roky, neplatí vždy. Záleží, podle jakého zákona jste smlouvu uzavřeli. Pokud podle občanského, je to 3 roky, pokud podle obchodního, je to 4 roky.

I když už to může být promlčeno, tak to po vás může klidně vymáhat soudní cestou. Vy potom k soudu musíte napsat odvolání a uvést, že je věc promlčena. Pokud by jste si náhodou dopis od soudu nepřevzal, přišel by jste o možnost se odvolat a zcela jistě by vás pak navštívil exekutor.

Je jen na vás rozhodnout se, zda budete riskovat, že si jednou nestihnete převzít dopis včas. Samozřejmě by to pak bylo navýšeno o soudní poplatky, náklady na advokáta a exekutora.

Pokud práci vykonal, tak já bych zaplatila.