Avatar uživatele
ots

řemeslník dodal zboží a faktru poslal za 3 roky. Má na to právo? Co promlčecí lhůta?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? terry, Petunia před 4140 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fcoop

Dobrý den. Dostala jsem upomínku od jedné firmy, že mám uhradit neuhrazenou fakturu. Ta je však stará již 4 a půl roku. Musím tuto fakturu uhradit nebo je už promlčená? Jana.

ODPOVĚĎ:
Záleží v tuto chvíli spíše na Vaší slušnosti. Ze zákona je daná doba, po které už na vás v podstatě nikdo nic nemůže vymáhat a to 3 roky. Ta začala plynout ode dne splatnosti této faktury.

Důležité u promlčecí lhůty není ani to, jestli jste během této doby dostávala nějaké upomínky o nezaplacení. Pokud jste 4,5 roku dokázala i přes event. upomínky neplatit a dodavatel nebo poskytovatele služeb na vás nepodal u soudu žalobu, dá se mluvit o promlčené pohledávce. Ovšem neplatí to vždy. Např. dlužné pojistné se promlčuje až za 5 let ode dne splatnosti. Pokud byste se dostala kvůli neuhrazení k soudu a podala námitku promlčení, zřejmě by soud Vaši námitku vyslyšel.

http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/dluhy-a-zavazky/177-promlceci-lhuta-doba-u-pohledavky-promlceni-dluhu-faktury.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Ptát se na něco jako je svědomí asi nemá cenu, že ?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zzzzz

Ta promlčecí lhůta 3 roky, neplatí vždy. Záleží, podle jakého zákona jste smlouvu uzavřeli. Pokud podle občanského, je to 3 roky, pokud podle obchodního, je to 4 roky.

I když už to může být promlčeno, tak to po vás může klidně vymáhat soudní cestou. Vy potom k soudu musíte napsat odvolání a uvést, že je věc promlčena. Pokud by jste si náhodou dopis od soudu nepřevzal, přišel by jste o možnost se odvolat a zcela jistě by vás pak navštívil exekutor.

Je jen na vás rozhodnout se, zda budete riskovat, že si jednou nestihnete převzít dopis včas. Samozřejmě by to pak bylo navýšeno o soudní poplatky, náklady na advokáta a exekutora.

Pokud práci vykonal, tak já bych zaplatila.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek