misa1986

Reklamace – jak ji vyřídit korektně s nekorektním zákazníkem

Provozujeme malou firmu, a od zákaznice jsme obdrželi reklamaci. Tu jsme vyřídili písemně poštou, nicméně zákaznice posílá emaily s reklamacemi, klidně i dvě denně, kde jsou reklamovány opětovně ty samé věci plus další věci, které ji zrovna napadly. Otázka zní, musíme odpovídat na každou z těch reklamací, byť jsou třeba stejné? Ona jich pošle dvacet a my se na poště nedoplatíme, nehledě na to, že řešit cizí schizofrenii se nám také nechce 🙂. Nicméně chceme být korektní. A pokud má v tomto případě zákazník nárok na reklamaci 90 dnů, můžeme přestat brát na její reklamace zřetel až tato lhůta uplyne? Mnohokrát díky!!!
Doplňuji:
Samozřejmě se snažíme paní vyjít vstříc. Vy jste „normální“ zákazník, ale paní reklamuje věci třeba podle zákona jiných zemí, reklamuje to co nebylo předmětem smlouvy, na interetových portálech šíří pomluvy. Této oobě opravdu nelze vracet peníze. Věc pravděpodobně skončí soudním sporem, nicméně nechceme nijak pochybit. Prosím poraďte. Musíme reagovat na každou její nesmyslnou reklamaci?

Nejlepší odpověď
HOMER

Nešlo by to trochu upřesnit?

Nevím co bylo reklamováno atd.

Na e-mail odpovídejte rovněž e-mailem,není přece nutné chodit s tím na poštu,to je přece zřejmé?!?
Reklamaci vyřiďte tak,jak se sluší a patří.Na případné spamy od šíleného zákazníka neberte ohled,odpovězte jednou,jasně a srozumitelně.
Víc neřeknu,protože nevím o co se přesně jedná.

Další odpovědi
Drap

Osobně bych navrhl odstoupení od smlouvy, oželel peníze a měl klid.

anonym

Maily mají z pohledu soudu pouze informativní a doplňující charakter (vyjma těch s elektronickým podpisem a v zákonu definovaných elektronických schránek). Vzhledem k riziku softwarových manipulací nemají průkaznou hodnotu o doručení.
Součástí e-shopu jsou obchodní podmínky, kde je raklamace popsána.
Její průkazné uplatnění je buď osobně nebo doporučeně, tedy vždy písemnou formou s podpisem zákazníka.
Proto stačí reagovat jednou a jasně a ostatní „plky“ ignorovat. V případě sporu navrhnout soudní řešení, které by ale v tomto případě hradila stěžovatelka.
K otázce pomluv pohrozit trestním oznámením.
Po upozornění na tato rizika většina soudných klientů přistoupí na mimosoudní dohodu.

MrGandy

No koukněme se na to z pohledu té paní. Pokud má opravdu s něčím pořád problém, tak je slušné ho řešit.

Já jsem si koupil sluchátka za 1 400 Kč. Praskli mi v tom vysouvacím oblouku. Reklamoval jsem je a poslali mi nové. Teď zase ruply ve stejném místě, tak jsem si je na pár týdnů opravil, pak už to nevydržely. Vykašlal jsem se na to a koupil nové, protože už by i mně přišlo trapné si je znovu reklamovat, když by znova praskly. A tu částku co jsem do toho dal nějak přežiju.

Nejlepší by bylo si s paní zavolat, protože přes emaily v tomto případě nic nevyřešíte.

eLx

Pokud posílá k reklamaci vadné zboží – ano musíte jednat.
Pokud posílá zboží nevadné – stanovte sankce za chybné reklamace, myslím, že na to je právní nárok. Třeba tisíc korun. Ona si to rozmyslí.

misa1986

Jedná se o reklamaci služeb – paní si u nás objednala ubytování. Zálohu zaplatila, na místě ubytování nenašla pláž pro psy (podotýkám, že nabízíme ubytování, nikoliv kompletní zájezdy s pláží) a začala reklamovat nesmysly. Jde také o to, že nedoplatila cenu uvedenou ve smlouvě. Takže ona chce peníze zpět a my chceme doplatit cenu. Kdyby byla reklamace jen trochu oprávněná, vrátíme jí klidně vše, ale chybějící pláž pro psy opravdu nelze reklamovat, to jí nikdo nepřislíbil. Takže žalobu k soudu pravděpodobně podají obě strany. Jinak bychom to nechali být, když by se paní chtěla soudit, samozřejmě může. Myslíte tedy, jednou či dvakrát písemně vyřídit reklamaci a na další emaily znění „zasílám Vám opětovnou reklamaci“ nereagovat? Ještě jednou díky. Jinak s trestním oznámením za pomluvu jistě souhlasím.