Refundace dividend

Co znamena refundace dividend při vyplácení ze zahraničí, kdy je např. v Rakousku zdanění divident 25%, kdežto u nás 15%.

Nejlepší odpověď
kazisvět

příjem dividendy od jakýchkoliv společností (nezávisí zda z ČR nebo ze zahraničí) musí být českým poplatníkem – fyzickou osobou VŽDY zdaněn srážkovou daní ve výši 15%.
Zdanění probíhá zpravidla „u zdroje“, tj. že vám společnost pošle dividendu nižší o srážkovou daň.

V zemích EU jsou srážkové daně různé, což vytváží trochu zmatky. Některé země nemají dividendy zdaněny vůbec (např. Slovensko), ale vy jako český poplatník musíte finančnímu úřadu v ČR 15% zaplatit. Naopak pokud je daň zaplacená u zdroje z dividend vyšší a státy mají uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění (s Rakouskem takovou smlouvu máme), můžete požádat finanční úřad do 5 let od obdržení dividendy o refundaci srážkové daně.