Susan25

Jak dále postupovat při řešení rovnice? (Redoxní reakce – vyčíslování)

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s jednou rovnicí.
KMnO4 + HCl = MnCl2 + KCl + H2O + Cl2

došla jsem k tomuto:
2 KMnO4 + 6 HCl = 2 MnCl2 + KCl + H2O + 3 Cl2
pomocí poloreakcí:
Mn (VII) ->+3e = Mn(IV) – redukce
2 Cl (-I) -> –2e = Cl2 (0) – oxidace

Rovnice ale není ještě vyčíslená a já si nevím rady, jak dále k tomu dojít. Výsledek znám, ale potřebovala bych nějak pochopit, jak postupovat dále. Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Lamalam

Tu poloreakci redukce máš špatně, pořádně se na to podívej. Mn(VII) se redukuje na Mn(II), takže celkem +5e.
Zkus to znovu, výsledek dej do diskuze.

Emefej

Poloreakci redukce máš sice špatně, ale konkrétně v tomto případě to nevadí. Chlor se oxiduje pouze částečně a tak s ní nemusíme počítat. K vyčíslení rovnice postačí dvojka, která vyšla ze správné poloreakce oxidace. Tu dvojku doplň na levou stranu rovnice před KMnO4. Nyní máš vlevo dva draslíky a dva mangany, doplň tedy dvojky na pravou stranu před MnCl2 a KCl. Tím je bilance Mn a K hotová. Vlevo máme osm kyslíků, doplň tedy osmičku i před H2O. Teď souhlasí i kyslíky. Vpravo máme 16 vodíků, dej tedy šestnáctku i vlevo před HCl. teď je vyrovnaná i bilance vodíku. Zbývá dorovnat pouze chlor a to už je snadné.

Fotomwn

To k čemu si došla je špatně, protože na právě straně máš tři chlorý a na levé jen jeden, poloreakce jsou správně , ale tady bych doplnil ty mangany poté se podívat n kyslík a vodik, jelikož na každé straně je jen v jendé sloučenine, pak draslik a a nakonec chlory jelikož je tam jeden z chloru sám, tak se s tím dobře manipuluje. Vysledek je tedy 2 KMnO4 + 16 HCl = 2MnCl2 + 2KCl + 8H2O +5Cl2

Zdroj: Hlava

Susan25

Děkuji, už vím v čem byla chyba. Tak to dopadá, když počítáte 30 rovnic za den :D.