mezara

Redoxní reakce – mám to správně?

Potřebovala bych poradit s tímto příkladem: H2+N2→NH3. Mám, že N je redukce a H oxidace. Ale vůbec nevím, jaká mají být oxidační čísla u NH3. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by u N bylo -III.
Našla jsem si, že NH3 je amoniak, jeho oxidační čísla jsme ale ještě neprobírali. Děkuju :)

Doplňuji:
Děkuji moc. Vyčíslování řeším až potom, co zjistím oxidaci a redukci. 3H2+N2→2NH3

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, uvažuješ správně. Vodík odevzdává elektron a přechází z oxidačního stavu 0 do oxidačního stavu I. Jde tedy o oxidaci. Dusík elektrony přijímá a přechází z nuly do oxidačního stavu -III. Jedná se tedy o redukci. Jenom tu rovnici máš špatně vyčíslenou.

Další odpovědi
Funna

zkus se podívat sem:
http://vydava­telstvi.vscht­.cz/echo/anor­ganika/nazvos­lovi/examples/cze_N1H­3__0.html