Avatar uživatele
FOG

Recepty a vareni.

Uz tu myslim byla drtkova polevka a bramboracka,kacena uzene a v neposledni rade utopenci.
Pomalu se ze mne stane sefkuchar.
Uz mi chybi pouze recept na „moravskou slivovici“,z trnek neboli svestek.
Nemate nekdo presny popis – technologii pro domaci zpracovani – krok za krokem.Ja byl zatim jen ve statni palenici a kamarad tady ma farmu a chtel by to zkusit.
Mj. je to tu nedostatkove zbozi a co si obcas dovezu nepokryva poptavku. DIK

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5013 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elektrikář

Technologie je jednoduchá Švestky se nechají přezrát, setřesou na plachtu.Nandají do sudu
Koupi se živná sul a kvasinky v cukrovém roztoku se nechají pomnožit, Přilejí ke šveskám Nádoby se uzavřou a ucházející plyn se pouští přez vodní zátku muže to být okurková láhev z vodou. Aby do kvasu nezanesly mušky octové kvašení. .Podle teploty a množství cukru v ovoci proběhne kvašení. Když přestane bublat je hotovo. Ale v pálenici se musíte objednat předem. Doma bych to nezkoušel.Se slepeckou holí se nežije lehko.Jsou na to k dostání i specialzované kuchařky.
Doplňuji:
Ovoce také začne kvasit i samo. Ve vzduchu i na ovoci jsou různé kvasinky od přírody. Pokud se užije vybraný a vyšlechtěný druh kvasinek je výsledek jistější. Záleží také na čistotě všech nádob a pomůcek.Uzavření, pak kvas neplesniví.Vinaři to mají vyzkoušené
a vypracované technologie,

Upravil/a: elektrikář

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
BEAES

My jsme dělali kvas z meruňek-vypeckovaných, jen se sezbíraly a dal do sudu, klidně i plastového a nechali kvasit, nic se tam nepřidává, ovoce by mělo být však dobře zralé, plné cukru. Kdo přidává cukr,tak pak většinou slivovice, meruňkovice škrábe v krku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ReHu

To jsem tedy netušila, že se tam u vás také pálí indivindy.
Poptám se, kamárád pálí ze všeho, co mu doma roste a dám echo 🙂.

http://www.stre­am.cz/video/13725-jak-se-co-dela-ovocne-destilaty

Výroba
Na výrobu slivovice se používá kvas. Ve vhodné nádobě kvasí zralé ovoce nejméně 6 týdnů, při domácí výrobě se část ovoce vypeckuje a pečlivě se odstraňují stopky a nahnilé plody. Výroba se provádí v pálenici.
Výroba slivovice na Valašsku: Čisté zralé plody slivoně se uloží do sudů (dřevěných,nebo dnes většinou plastových) a nechají se zhruba 6 až 8 týdnů kvasit. Doba kvašení je závislá na teplotě, cukernatosti plodů a množství v jednom sudu. Cukernatost se měří moštoměrem při založení kvasu a při jeho dokvašení. Rozdíl nám dá orientační odhad o množství alkoholu v kvasu.
Vykvašené ovoce se vaří (pálí) při teplotě do 100 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby. Tento postup se opakuje dvakrát, přičemž teprve při druhém pálení teče čistý nápoj, který je možno ochutnat. Destilát má v závislosti na počáteční cukernatosti kvasu a stavu při dokvašení přibližně 60 až 80 objemových procent alkoholu. V tomto stavu se neprojeví chuť ovoce a slivovice je dobrá jen do čaje. Ideální je ředit na 50 – 51 procent, kdy je nápoj lahodný a voňavý.
Čerstvá slivovice mívá ostřejší chuť a je lepší nechat ji uležet několik měsíců, až let. Přitom první čtyři týdny se ponechá bez zátky, chráněná je před hmyzem a prachem. Někdy se do destilátu přidávají sušené švestky, aby slivovice dostala nazlátlou barvu a více voněla. Je třeba ji ale sledovat a po zhruba třech týdnech zcedit a uložit.
Jednou z nejlepších slivoní z hlediska chuti a cukernatosti je durancie, která ochotně roste ve všech polohách a není náročná na pěstování.
Nebo chceš pár láhví poslat:-)?

http://www.la­buznik.com/re­cipe_send.php?ID=29618

http://www.stre­am.cz/video/20287-jak-se-dela-slivovice

http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Slivovice

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek