cézar

řeč logopedie

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mojí 4letou dceru. Nechce vůbec mluvit říká pouze máma,bába,ham,někdy bombo. Jinak všemu rozumí,kýve hlavou,ukazuje obrázky,atd. Na logopedii chodíme od2,5roku (tam cvičíme i motoriku) Byli jsme i na foniatrii a v pořádku. Narodila se normálně ve 40 týdnu. Do školky začala chodit od 1.září tohoto roku. Prosím o Vaší radu a názor. Děkuji
Doplňuji:
K psycholožce jsme objednané 12.11. a už jsme jednou byli,když jí byl asi 1,5 roku, ale nemohli nic posoudit. Malá chodí do běžné školky u nás v místě bydliště, ale už nám p.uč. naznačila, že bude sama na 20 dětí a že bychom se měli obrátit na speciální školku. Jenže nejbližší v Poděbradech berou až od 5let a v Nymburce mají plno. Nic bližšího u nás není. Byla bych ráda, kdyby zůstla u nás ve školce a být mezi dětmi. Zatím děkuji za všechny odpovědi. Co jezdíme k logopedce do Kolína, nám doporučili ostatní lidi, že je bezvadná. Je pravda, že s ní cvičíme dýchání,cvíčení s pusou, motoriku, obrázky, atd. Takže snad je to dobrá logopedka. Děkuji za všechny odpovědi, rady a názory.

Nejlepší odpověď
Lencis

Nejsem přímo logoped, ale jde o můj obor. Moje odpověď bude trochu rozporuplná, nicméně jediná možná. Za a) Netlačte na pilu, nedávejte dítěti najevo jak je jiné, neřku-li divné že nemluví a ani vy sama se tím až zas tak netrapte. Za b) rozhodně to nepodceňujte a nečekejte že se to samo nějak upraví… ono se to samozřejmě časem upraví, protože dítě se mluvit naučí, ale jeho možnosti vyjadřování a hlavně komunikace vůbec může být poznamenána. Je složité zde vypisovat vše co byste měla dělat. Nicméně doporučuji změnit logopeda, protože jestli ten vás do této chvíle nepomohl a neporadil je to tzv. odborník jen papírově!

Dále vám posílám odkazy na články se kterými se zcela ztotožňuji. Přeji hodně vytrvalosti a brzké výsledky.

http://www.dok­toronline.cz/ma­in/clanek.php?id=184
http://www.va­sedeti.cz/co-mohu-jako-laik-udelat-pro-sve-dite-kdyz-se-mu-nechce-mluvit-clanek-1793

Další odpovědi
Nuk nuk

Dobrý den, ani já tedy nejsem logoped (mám pouze zakončenou střední ped. školu, což samo o sobě nic neznamená), nicméně v lecčems musím souhlasit s uživatelkou Lencis.
Čtyřleté dítě by už mělo umět mluvit poměrně dobře a především ta slovní zásoba by měla být určitě mnohem bohatší. Ale to Vám asi říkat nemusím. Rad, co byste mohla nebo dokonce měla udělat by mohlo být nespočet.
Můj názor je takovýto:

  1. Pokud jste už byli na foniatrii bude v oblasti sluchu asi vše v pořádku.
  2. Dále bych navštěvovala logopedii, ale souhlasím s Lencis, že by stálo za zamyšlení logopeda změnit. Za 1,5 roku práce by jste měla už vidět nějaký výsledek.
  3. Skutečně netlačit a být trpělivá. Ze dne na den se to skutečně nezlepší.
  4. Možná bych zvážila i návštěvu dětského psychologa.
  5. Nevím, do jaké školky holočička chodí a jaký mají temnější paní učitelky přístup k takto „nemluvicímu“ dítěti. Pokud je toto v pořádku, nechala bych ji určitě v této školce. Mluvící kamarádi pro ni mohou být důležitou motivací. Pokud ale budete mít pocit, že se k ní učitelky nebo i ostatní děti nechovají kvůli řeči moc hezky, porozhlédněte s v okolí po speciální školce, především bude-li zaměřená na děti s vadami řeči. Učitelky tam mají obvykle méně dětí a mohou tak spíše zajistit individuální přístup, jsou připravené na děti s podobnými problémy a mimo jiné v takových školkách bývá i logoped.

Přeju hodně trpělivosti ale hlavně úspěch Vám i dcerce.