Lil2002

Chápe někdo reaktivitu kovů a halogenů a byl by ochoten ji vysvětlit?

Dobry den, chape nekdo prosim ucivo chemie – konkretne reaktivitu kovu a halogenu? Nemuzu to najit nikde na internetu.
Je to napr.
2Br2+SnI4--->2I2+SnBr2

Nic z toho absolutne nechapu, takze budu vdecna za jakoukoliv pomoc. Dekuji moc.

Nejlepší odpověď
Quimby

Klaphroth má pravdu v tom, že lehčí vytěsní těžší, ale není to přímo kvůli hmotnosti, ale kvůli elektronegativitě.

Co se týče kovů, tak existuje Beketovova řada reaktivity kovů, ze které lze určit jak bude reakce kovů probíhat.

Další odpovědi
Klaproth

V té tvé rovnici jde o vytěsnění těžšího halogenu lehčím. Tak to prostě je, na tom není nic k vysvětlování.

Lamalam

Brom má silnější oxidační vlastnosti než jod. Sám se proto redukuje na ion bromidový a jodid je oxidován na jod.