bolak

Reaguje kupující na imperativ spíš kladně a nebo záporně?

Pokud prodejce do reklamy na internetu použije na konci vykřičník, myslíte že kupující si zboží spíš koupí než kdyby tam ten vykřičník nebyl?

Př.: Nakupte u nás ještě dnes a dostanete slevu 20%!
nebo: Nakupte u nás ještě dnes a dostanete slevu 20%.

Je to otázka týkající se chování člověka a spíše statistického charakteru tudíž si myslím že jednotlivec to asi posoudí velice těžko, ale můžete mi sem napsat vaše názory, pokud po tom budete toužit :)

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětluji to z pohledu jazyka. To si možná kupující neuvědomují, protože by správně měly formulovat ti, kteří slevy nabízejí.

Záleží na tom, o jaký imperativ jde. Tvoří se od sloves dokonavých i nedokonavých, které se od sebe liší.

1.Věty rozkazovací jsou vlastně věty výzvové, mluvčí (zástupce marketu) se obrací k někomu jinému (kupujícímu), který se může stát zákazníkem. Jde o představu (předpoklad) splněného výsledku, z něhož se psychologicky vychází, proto se užije sloveso dokonavé:

nakupte u nás ještě dnes a dostanete slevu!!

Formulovaná věta bez tečky není zcela správná. Měla by znít podmíněně. Mluvím o písemném projevu, v ústním lze použít intonaci.

Přejeme si (je naším přáním), abyste u nás nakoupili a získali tak slevu.

2.Nedokonavé sloveso značí v imperativu naléhavost: nakupujte a dostanete slevu!!! Je to nucení zákazníků k zahájení určité činnosti.

Imperativní tvar podle subjektivního postoje, popř. podle situace vyjadřuje dva momenty: moment výsledku (vyjadřovaný tvarem dokonavým – nakupte ..) a moment naléhavosti (vyjadřovaný tvarem nedokonavým – nakupujte…).

Doplňuji:
Měnila jsem stylizaci, ale neopravila tvar slovesa měli…

Není snadné odhadnout, jak kdo bude na nabídku slev reagovat.

Někdy je účinnější záporný imperativ.
No nekupte to, když je to se slevou !!!

Další odpovědi
quentos

no, potíž je v tom, že se jedná o imperativ i v případě, že je zakončen tečkou. Rozhodující je slovesný způsob, nikoliv interpunkční znaménko.
Jinak k otázce, bude to spíš individuální. Na vykřičník dají snadno ovlivnitelní jedinci.

marci1

Já na imperativ reaguji záporně. Pro mě je to kategorický požadavek ( otazník na konci věty se v češtině takto používá ).

verka

Bohužel při každé ,,výhodné „reklamě, s vykřičníkem nebo bez něj, mě nejdřív napadne: ,,jaký je v tom zase háček?“ Všimli jste si, že celý národ vyniká v procentech, přestože ve škole procenta nebyla oblíbenou látkou?

annas

Měnila jsem stylizaci, ale tvar slovesa „měly“ jsem neopravila.

bolak

annas: Já tě asi zaúkoluju :) mohla bys zkusit vymyslet všechny možný tvary jedný věty, jako ta změna vidu, podmiňovací způsob, tázací způsob..prostě všechno co tě napadne, že by mohlo nějak ovlivnit potenciálního kupujícího buď kladně a nebo záporně?

Já to pak vyzkouším v praxi :) a řeknu ti, tak asi za půl roku, jak to dopadlo.

Obecné znění věty by mělo být: „(Kupte si) zboží (!)“

nic víc, a to co je v závorkách pak zaměňovat různejma těma češtinářskejma procedůrama tak aby věta vyzněla pokaždé jinak.

annas

Dobře. Začnu na tom pracovat. 🙂

annas

Všechno není běžné, ale je to správné mluvnicky… Kupte si zboží! Nakupte si zboží! Přeji si, abyste zboží nakoupili. Když nakoupíte zboží, je to podle mého přání (splníte mé přání). Vy zboží nakoupíte! Tak nakoupíte už to zboží?! Nakupujete už? Tak budete už nakupovat!? Ponakupujte! Kupujte!… Záporný imperativ. Pozor, nekupujte to zboží! Jenom nakupujte! Už tam nenakupujte! No, nekupte to?

bolak

zápory raději zkoušet nebudu :)

briketka10

uvedete mě do hrobu !!