Rada k obhajobě

Dobrý večer, potřebovala bych poradit…nevím, jak mám začít úvod své obhajoby…Má někdo s tím zkušenosti, nikdy jsem na nějaké obhajobě nebyla..Prosím, pokud máte někdo zkušenosti

Nejlepší odpověď
quentos

Obhajoba u soudu, nebo na VŠ? Vzhledem k zařazení to tipuju na obajobu diplomové práce. Tu mám taky za sebou, tak budu hovořit z vlastních zkušeností…

  1. hlavně klid.
  2. jak začít – začíná se většinou tím, že svou práci představíte. Čeho se týká, proč jste si dané téma vybrala a tak.
  3. ještě den před obhajobou si přečtěte posudek vedoucího a oponenta a připravte si písemně pár reakcí na ně. Číst je tam sice moci nebudete, ale budete si jistější. Pokud ani vedoucí, ani ani oponent nenavrhuje práci F – tedy "neuspěl(a) – , můžete být v klidu předem a berte to jako příjemné popovídání o výsledcích a plodech své dlouhodobé práce.

Doplňuji:
Ještě doplnění, vzpomněl jsem si totiž na svého dědu – pro případ, že byste byla podobný perfekcionalista jako on. Dědovi za doktorskou rigorózní práci navrhovali za dvě (dnes C), a on prý „všechny jejich výtky při obhajobě rozcupoval“, takže dostal nakonec jedničku (A) s tím, že „kdyby takto obhajovali své práce všichni studenti, tak by byli nadšeni“. Pokud jste tedy tento případ, je radno argumenty proti strany – spíše než „cupovat“ – využít k prospěchu svému a stavět na nich (tedy jinými slovy volit spíše konstruktivní obhajobu namísto destruktivní.)

quentos

omluva za nadbytečné „ani“ a mezeru u protistrany.