Týnka13

Pythagorova věta v pravoúhlém trojúhelníku..? Jak poznám přeponu a odvěsnu?

Jak mám počítat odvěsnu a přeponu,jak je poznám a jak se počítají?Kdyžtak nějákou stránku pro méně chápavé asoby jako jsem já..:D Díky..

Nejlepší odpověď
Alesh

Terminologie nikdy nebyla moje silná stránka, z těch dvou slov se to nedá úplně dobře odvodit, ale pokud si zapamatuješ, že přepona je jedna a odvěsny jsou dvě, tak civěním na pravoúhlý trojúhelník při troše inteligence musíš přijít na to, že odvěsny jsou ty dvě strany, které spolu svírají pravý úhel a přepona je ta třetí strana (je nejdelší).

Pozn.: pro zápis druhých či vyšších mocnin pomocí znaků se dělá pomocí stříšky: c2 = a2 + b2

Další odpovědi
Tw!st

C2=a2+b2 přepona je vždy naproti pravému úhlu a když počítáš právě přeponu tak musíš a2-b2 ( to 2 je nadruhou )
Doplňuji:
promin ale asi to je naopak: když počítáš přeponu a víš obě odvěsny tak se sčítá a když víš jednu odvěsnu a jednu přeponu tak sčítá. tohle nevím jistě už :)

manon

Tady vše najdeš: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pyt­hagorova_v%C4%9Bta
Doplňuji:
omylem jsem klepla palec :)

chachar1922

A ještě je přepona vždycky nejdelší.
Doplňuji:
Nám učitelka řekla pomůcku, že když počítáš odvěsnu, tak odečítáš a když počítáš přeponu tak přičítáš.

kamila44444

Trojúhelník má 3 strany. Každá ta strana se nějak jmenuje. A když máš pravoúhl. trojúhelník, tak vždycky ty 2 strany co tvoří úhel jsou odvěsny a ta jedna naproti (ta nejdelší) je přepona. Vzorečky: A2=C2-B2, B2=C2-A2, C2=A2+B2
Takže když máš počítat přeponu, tak ty odvěsny sčítáš a když nevíš nějakou odvěsnu, tak odčítáš přeponu od odvěsny. Odvěsny mají svůj vzoreček a přepona zase svůj. Sčítáš jen když máš vypočítat přeponu. Tak poznáš, co máš počítat. (2=na druhou)

Zdroj: http://search­.seznam.cz/?q=pyt­h%C3%A1gorova+v%C4%9Bta­&aq=-1&oq=pyth%C3%A1go­rova+v%C4%9Bta­&sourceid=szn-HP&thru=

manon

Pythagorova věta vyjádřená vzorcem je c²=a²+b², kde c je přepona (to je ta nejdelší strana) a a, b jsou odvěsny. Žádné další pomůcky a vzorce nepotřebujete – jaké „odečítám když počátám odvěsny a přičítám, když počítám přeponu?“ …snad stačí příslušnou neznámou z toho vzorce osamostatnit, přece se to nebudete biflovat?
Chci počítat odvěsnu „a“? …tak si ji osamostatním na jedné straně a dostanu a²=c²-b². Pak samozřejmě ještě odmocnit. Obdobně lze osamostatnit z původného vzorce b²=c²-a². Takže když tak odečítá se druhá mocnina zbylé odvěsny od druhé mocniny přepony (ne obráceně).

manon

Za chybně daný palec u odpovědi od Tw!sta se omlouvám :)