Pythagorova věta v pravoúhlém trojúhelníku..? Jak poznám přeponu a odvěsnu?

Jak mám počítat odvěsnu a přeponu,jak je poznám a jak se počítají?Kdyžtak nějákou stránku pro méně chápavé asoby jako jsem já..:D Díky..

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Terminologie nikdy nebyla moje silná stránka, z těch dvou slov se to nedá úplně dobře odvodit, ale pokud si zapamatuješ, že přepona je jedna a odvěsny jsou dvě, tak civěním na pravoúhlý trojúhelník při troše inteligence musíš přijít na to, že odvěsny jsou ty dvě strany, které spolu svírají pravý úhel a přepona je ta třetí strana (je nejdelší).

Pozn.: pro zápis druhých či vyšších mocnin pomocí znaků se dělá pomocí stříšky: c^2 = a^2 + b^2

Další odpovědi:

Bronzový

C2=a2+b2 přepona je vždy naproti pravému úhlu a když počítáš právě přeponu tak musíš a2-b2 ( to 2 je nadruhou )
Doplňuji:
promin ale asi to je naopak: když počítáš přeponu a víš obě odvěsny tak se sčítá a když víš jednu odvěsnu a jednu přeponu tak sčítá. tohle nevím jistě už :)

Stříbrný

Tady vše najdeš: http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
omylem jsem klepla palec :)

Bronzový

A ještě je přepona vždycky nejdelší.
Doplňuji:
Nám učitelka řekla pomůcku, že když počítáš odvěsnu, tak odečítáš a když počítáš přeponu tak přičítáš.

Pokročilý

Trojúhelník má 3 strany. Každá ta strana se nějak jmenuje. A když máš pravoúhl. trojúhelník, tak vždycky ty 2 strany co tvoří úhel jsou odvěsny a ta jedna naproti (ta nejdelší) je přepona. Vzorečky: A2=C2-B2, B2=C2-A2, C2=A2+B2
Takže když máš počítat přeponu, tak ty odvěsny sčítáš a když nevíš nějakou odvěsnu, tak odčítáš přeponu od odvěsny. Odvěsny mají svůj vzoreček a přepona zase svůj. Sčítáš jen když máš vypočítat přeponu. Tak poznáš, co máš počítat. (2=na druhou)

Zdroj: http://search.seznam.cz/?q=pyt h%C3%A1gorova+v%C4%9Bta&aq=-1& oq=pyth%C3%A1gorova+v%C4%9Bta& sourceid=szn-HP&thru=

Diskuze k otázce

Stříbrný

manon

Pythagorova věta vyjádřená vzorcem je c²=a²+b², kde c je přepona (to je ta nejdelší strana) a a, b jsou odvěsny. Žádné další pomůcky a vzorce nepotřebujete - jaké "odečítám když počátám odvěsny a přičítám, když počítám přeponu?" ...snad stačí příslušnou neznámou z toho vzorce osamostatnit, přece se to nebudete biflovat?
Chci počítat odvěsnu "a"? ...tak si ji osamostatním na jedné straně a dostanu a²=c²-b². Pak samozřejmě ještě odmocnit. Obdobně lze osamostatnit z původného vzorce b²=c²-a². Takže když tak odečítá se druhá mocnina zbylé odvěsny od druhé mocniny přepony (ne obráceně).

Stříbrný

manon

Za chybně daný palec u odpovědi od Tw!sta se omlouvám :)

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.