ManInBlack

Pyrit – oxidační čísla

Pyrit, FeS2 je uváděn jako sulfid železnatý. Proč je zde možné porušení pravidla, že síra má v sulfidu oxidační číslo vždy –2?
Doplňuji:
*EDIT: Ano, samozřejmě disulfid železnatý, ale proč může být ta odchylka od pravidla?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Pyrit je DIsulfid železnatý, pouze sulfid železnatý by byl FeS.
Doplňuji:
To není odchylka od pravidla, stejně jako máš peroxidy, které jsou tvořeny dvěma atomy kyslíku -O – O-, z nichž má každý ox. číslo -I, tak tady je síra tvořena dvěma atomy síry -S – S-, rovněž s oxidačním číslem -I.
Stejně jako třeba oxid sodný Na2O X Na2O2 peroxid sodný, tak tady máš sulfid železnatý FeS X FeS2 disulfid železnatý.
Už chňápeš? Kdybys měl problém, napiš mi klidně do pošty.