zima

Původ-význam příjmení Vaňkovský?

Sestavuji rodopis rodiny Vańkovských a zajímal by mne původ tohoto málo rozšířeného příjmení. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Vaše příjmení má původ v křestním jménu Václav. Podobně jako Vacek, Váňa. Patří do kategorie těch, jež jsou odvozena ze jmen osobních (křestních). Je jedním z mnoha desítek tvarů domáckých. Základní podoba Václav je slovanská, česká. (Naše řeč).
Jinak křestní jméno Václav = více slavný.

Vaňkovský má tvar přídavného jména – přípona -ovský od Vaň(e)k(ovský). Jde vlastně o variantu přivlastňovacího přídavného jména Vaňkův. Vyjadřuje vztah k Vaňkům – např. Vaňkův syn, Vaňkovy tradice, vaňkovský způsob života.

Příklad – otec – otcův syn – otcovský vztah.

Podle Nauky o slovní zásoby a etymologie.