Avatar uživatele
1popelka1

Původ, význam příjmení Tejček

Moc děkuji. Hledala jsem, ale nenašla…
Doplňuji:
Annas, děkuji, na tohle bych nepřišla, nalistovala bych ve slovníku Tejček a když by tam nebylo, s hledáním bych skončila… Ještě bych se chtěla zeptat – vtýkání – to je něco jako vtéct, téct nebo co vtýkání, týkati znamená? Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? panenka, annas, anonym, rynek878 před 4935 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tejček bude zřejmě příjmení z oblasti Čech, protože v této oblasti došlo ke změně y v ej.
Ve staročeském slovníku je význam tohoto slova uvedený s otazníkem, tedy nejistý – zřejmě od týkati – nějaký řemeslník, možná zabývající se vtýkáním něčeho někam(?)

Staročeský slovník
Doplňuji:
Vtýkati, vetknouti – ve významu dotýkat se, navlékat, dávat co (rukou) v (co) (dnes do čeho).

Bude stačit?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1popelka1

Annas, děkuji, stačí, ale pokud ještě máte nějaké doplnění, budu určitě ráda za další info. 🙂
Navlékati, to by mě nenapadlo a další významy, pod činností řemeslníka si můžu představit spoustu věcí, jak je ten význam mnohoznačný…
U nás občas prababička říká „vtíká“ ve smyslu teče, tak mě napadlo, že by to mohlo být jedno a totéž…

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, doplňuji všechny významy.

týkati – sahati, hmatati;
dotýkati se, dávati, navlékati;
zpytovati.

vtí(é)ká je od vtéci = vlít se; vskočit, vpadnout, vniknout.

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ještě:
vetknúti (vetknouti) = (vtekl, vetkla) vbodnout, vrazit, zarazit do čeho.

Je zajímavé, že staročeská slova měla tolik významů na rozdíl od nás. Některá slova jsou odvozena jen od jednoho významu (podle jazykovědců).

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Omlouvám se paní Burak i ostatním, že jsem nebyla schopná najít význam a původ na internetu (buď neumím hledat nebo jsem slepá, možná oboje) a jsem z časových důvodů líná navštívit knihovnu (nemám ji za rohem, ani za dvěma). Když je to pro vás hračka, budu ráda za odpověď 🙂 Tentokráte je to pro kamarádku..

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, včera jsem jen ráno nakoukla do Odpovědi a přišla teď. Nečetla jsem všechno, ale nepochopila jsem, proč se nějak všichni zabývají tím, proč se někdo na původ svého příjmení ptá. Něco jiného je genealogie. Z ní se nemusím dovědět, proč se můj předek jmenuje tak či jinak. Nebo se mýlím?
Ale na původ a význam příjmení odpovídám většinou sama.

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Annas, já vím, někteří jedinci si pletou pojmy. Ale něco podobného už tady bylo, když se řešilo, k čemu slouží tyto stránky. Jedni mluvili o koze, druzí o voze…

Ještě jednou díky, kamarádčina rodina pochází z Moravy (ale stěhování je běžná věc, možná je v Čechách příjmení častější, kdo ví) a mě vždycky zajímalo, co jejich příjmení znamená. S ničím to není podobné, nenapadá mě od jakého slova příjmení odvodit…Tohle se na internetu prostě dohledat nedá, si myslím, zvlášť když nevíte, odkud (z jakého slova) začít…

před 4935 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek