1popelka1

Původ, význam příjmení Tejček

Moc děkuji. Hledala jsem, ale nenašla…
Doplňuji:
Annas, děkuji, na tohle bych nepřišla, nalistovala bych ve slovníku Tejček a když by tam nebylo, s hledáním bych skončila… Ještě bych se chtěla zeptat – vtýkání – to je něco jako vtéct, téct nebo co vtýkání, týkati znamená? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Tejček bude zřejmě příjmení z oblasti Čech, protože v této oblasti došlo ke změně y v ej.
Ve staročeském slovníku je význam tohoto slova uvedený s otazníkem, tedy nejistý – zřejmě od týkati – nějaký řemeslník, možná zabývající se vtýkáním něčeho někam(?)

Staročeský slovník
Doplňuji:
Vtýkati, vetknouti – ve významu dotýkat se, navlékat, dávat co (rukou) v (co) (dnes do čeho).

Bude stačit?

1popelka1

Annas, děkuji, stačí, ale pokud ještě máte nějaké doplnění, budu určitě ráda za další info. 🙂
Navlékati, to by mě nenapadlo a další významy, pod činností řemeslníka si můžu představit spoustu věcí, jak je ten význam mnohoznačný…
U nás občas prababička říká „vtíká“ ve smyslu teče, tak mě napadlo, že by to mohlo být jedno a totéž…

annas

Popelko, doplňuji všechny významy.

týkati – sahati, hmatati;
dotýkati se, dávati, navlékati;
zpytovati.

vtí(é)ká je od vtéci = vlít se; vskočit, vpadnout, vniknout.

annas

Ještě:
vetknúti (vetknouti) = (vtekl, vetkla) vbodnout, vrazit, zarazit do čeho.

Je zajímavé, že staročeská slova měla tolik významů na rozdíl od nás. Některá slova jsou odvozena jen od jednoho významu (podle jazykovědců).

1popelka1

Omlouvám se paní Burak i ostatním, že jsem nebyla schopná najít význam a původ na internetu (buď neumím hledat nebo jsem slepá, možná oboje) a jsem z časových důvodů líná navštívit knihovnu (nemám ji za rohem, ani za dvěma). Když je to pro vás hračka, budu ráda za odpověď 🙂 Tentokráte je to pro kamarádku..

annas

Popelko, včera jsem jen ráno nakoukla do Odpovědi a přišla teď. Nečetla jsem všechno, ale nepochopila jsem, proč se nějak všichni zabývají tím, proč se někdo na původ svého příjmení ptá. Něco jiného je genealogie. Z ní se nemusím dovědět, proč se můj předek jmenuje tak či jinak. Nebo se mýlím?
Ale na původ a význam příjmení odpovídám většinou sama.

1popelka1

Annas, já vím, někteří jedinci si pletou pojmy. Ale něco podobného už tady bylo, když se řešilo, k čemu slouží tyto stránky. Jedni mluvili o koze, druzí o voze…

Ještě jednou díky, kamarádčina rodina pochází z Moravy (ale stěhování je běžná věc, možná je v Čechách příjmení častější, kdo ví) a mě vždycky zajímalo, co jejich příjmení znamená. S ničím to není podobné, nenapadá mě od jakého slova příjmení odvodit…Tohle se na internetu prostě dohledat nedá, si myslím, zvlášť když nevíte, odkud (z jakého slova) začít…