1popelka1

Původ, význam příjmení Ligocký

Já vím, že už s tím otravuji, ale dám s tím na chvíli pokoj… než mě zase nějaké příjmení zaujme 🙂 Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že příjmení nemá se slovenským slovesem ligotať nic společného, ale je polského původu (před tím z němčiny).

Totiž přídavná jména (příjmení má tvar příd. jména) utvořená příponou – ský a -cký se odvozují od podstatných jmen. Proto se domnívám, že nositel tohoto příjmení pocházel z polské obce Ligota. Hlásková obměna – t se změnilo v c.

Ligota (německý Ellgoth nebo Ellguth) – vesnice v Polsku se nachází v provincii Slezsku, v Bielsko County, v obci Czechowice-Dziedzice.

Odpovídá to i tomu, že se přistěhovali držitelé toho příjmení z oblasti od polských hranic.
V Polsku je víc obcí s podobným názvem – např. Ligocka (zdrobnělé pojmenování).

Když si německý název přeložíte, nemám velký slovník, zjistíte význam jména.

Odkaz na obec Ligota.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­pl&u=http://pl­.wikipedia.or­g/wiki/Ligota_(wo­jew%25C3%25B3dztwo_%25C5­%259Bl%25C4%2585ski­e)&ei=57icTL6RA­YvFswbP_LDmDg&­sa=X&oi=transla­te&ct=result&res­num=2&ved=0CCUQ7gE­wAQ&prev=/sear­ch%3Fq%3DCo%2Bje%2Bli­gota%26hl%3Dcs­%26sa%3DG%26rls%3Dcom­.microsoft:en-US%26rlz%3D1I­7GGLL_en

V. V.

Další odpovědi
quentos

není to ze slovenštiny? když se ve slovenštině něco ligoce, třpytí se to. Možná to bude mít co do činění se třpytem

9 řemesel

Z dob trochu dávnějších:setkával jsem se dost často v Polsku s příjmením Ligocki/Ligocky. V Ostravě se kamarád jmenoval Ligocký.Třeba i tam je možno hledat původ.Více bohužel nevím.Internet cituji nerad.Amen.

nabubindes

na základku semnou chodil do třídy Laďa Ligocky a původ mněl v Polsku

1popelka1

Ti lidi se přistěhovali do vedlejší vesnice z polských hranic, ale jestli se přistěhovali i tam, to už nevím… ale jsou takoví kočovní… x dětí s x partnery apod… známá, jejich nová sousedka, je z nich docela nešťastná…

Vidíš, ligotat mě nanapadlo… díky

1popelka1

…nejde o Romy…