Avatar uživatele
1popelka1

Původ, význam příjmení Ligocký

Já vím, že už s tím otravuji, ale dám s tím na chvíli pokoj… než mě zase nějaké příjmení zaujme 🙂 Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, rynek878 před 4962 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že příjmení nemá se slovenským slovesem ligotať nic společného, ale je polského původu (před tím z němčiny).

Totiž přídavná jména (příjmení má tvar příd. jména) utvořená příponou – ský a -cký se odvozují od podstatných jmen. Proto se domnívám, že nositel tohoto příjmení pocházel z polské obce Ligota. Hlásková obměna – t se změnilo v c.

Ligota (německý Ellgoth nebo Ellguth) – vesnice v Polsku se nachází v provincii Slezsku, v Bielsko County, v obci Czechowice-Dziedzice.

Odpovídá to i tomu, že se přistěhovali držitelé toho příjmení z oblasti od polských hranic.
V Polsku je víc obcí s podobným názvem – např. Ligocka (zdrobnělé pojmenování).

Když si německý název přeložíte, nemám velký slovník, zjistíte význam jména.

Odkaz na obec Ligota.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­pl&u=http://pl­.wikipedia.or­g/wiki/Ligota_(wo­jew%25C3%25B3dztwo_%25C5­%259Bl%25C4%2585ski­e)&ei=57icTL6RA­YvFswbP_LDmDg&­sa=X&oi=transla­te&ct=result&res­num=2&ved=0CCUQ7gE­wAQ&prev=/sear­ch%3Fq%3DCo%2Bje%2Bli­gota%26hl%3Dcs­%26sa%3DG%26rls%3Dcom­.microsoft:en-US%26rlz%3D1I­7GGLL_en

V. V.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

není to ze slovenštiny? když se ve slovenštině něco ligoce, třpytí se to. Možná to bude mít co do činění se třpytem

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
9 řemesel

Z dob trochu dávnějších:setkával jsem se dost často v Polsku s příjmením Ligocki/Ligocky. V Ostravě se kamarád jmenoval Ligocký.Třeba i tam je možno hledat původ.Více bohužel nevím.Internet cituji nerad.Amen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
nabubindes

na základku semnou chodil do třídy Laďa Ligocky a původ mněl v Polsku

před 4962 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Ti lidi se přistěhovali do vedlejší vesnice z polských hranic, ale jestli se přistěhovali i tam, to už nevím… ale jsou takoví kočovní… x dětí s x partnery apod… známá, jejich nová sousedka, je z nich docela nešťastná…

Vidíš, ligotat mě nanapadlo… díky

před 4962 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

…nejde o Romy…

před 4962 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek