Retko

Puvod slova nakrknuty?

Uz jsem se na to kdysi ptal. Vedel by nekdo trosku vice o puvodu?

Vim, ze je to asi nastvany.

Pokud ne, nevadi. :)

Nejlepší odpověď
annas

Naše řeč uvádí, že podst. jméno krkání pochází z německého koppon. Staročeský význam slov krkání, krkat = krákání, krákat; nerozumně, potupně mluvit, nadávat. Zřejmě se význam posunul, když jsem nakrknutý, tak se mně nelíbí, když někdo nerozumně, potupně mluví.¨
Jen pro zajímavost – krkač je ten, kdo nerozumně mluví, nebo je lakomec, krkoun.
Krkan – pak znamená ptáka.
Doplňuji:
Ten, kdo udělil červený palec, nemá vůbec ponětí o etymologii slov.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3233