1popelka1

Původ rčení „jsem cantare“

U nás se používá toto rčení ve smyslu „jsem unavený“ „vyčerpaný“, někde prý i „jsem opilý“. Mě by zajímalo, proč se používá cantare, když latinsky a španělsky toto slovo znamená zpívat?

Nejlepší odpověď
annas

Posunulo se spojení slov třeba v tom smyslu, že zpěvák je po zpěvu unavený, vyčerpaný, stejně jako opilec si může zpívat a unaví se. Někdo zpíval a řekl „jsem vyzpívaný, vyřvaný, unavený“ a bylo na světě nové spojení s obměnou významu. I když…

Nebo nejde náhodou o záměnu slov? Cansado = unavený místo cantare, které je známější.

Nedávno jsem se ptala na jedno spojení v ÚJČAV a dostala jsem odpověď, že původ většiny nových spojení se nedá zjistit, jen vydedukovat.