Původ příjmení Kucsmarova

Nejlepší odpověď
annas

Vaše příjmení je neobvyklé.

Jasné je, že se skládá ze dvou částí – Kucs – obměna kuč, případně kuš, nebo měkké s – kus.

Druhá část mar(?) – neuvedla jste mužskou podobu. Možná i oblast, kde Vaši původní nositelé žili.

Mar? – může být odvozené osobního jména Martin nebo Marek – obě jména mají stejný původ a význam – bojovník zasvěcený bohu Martovi.

Původ první části je složitější.

Možnosti: kus – nářeční pojmenování pro kosa.

kuš – střelná zbraň. Kuč – nářečně – kštice.

V knize Naše příjmení není význam uvedený. Vycházím z významu staročeských slov. Mohlo to tak být, ale třeba i jinak.

Může jít i o příjmení jiného původu, podobný výraz je v maďarštině. Kocsmaros – zápisem v matrice, úpravami mohlo dojít k přepisu.
Doplňuji:
Nebo Ko(u)cs – kočár Martina. Rovněž z maďarštiny.

Zkuste si napsat do ÚJČAV, mají víc možností.

Další odpovědi
barnajka

To příjmení mi zní maďarsky. Trošku jsem hledala a našla, že v maďarštině existuje příjmení „Kocsmáros“, což je vlastně výraz pro hospodského.
Bohužel vám ale nepovím, jestli je Kocsmar/Kocsmáros a Kucsmar totéž..snad se tu najde někdo, kdo bude vědět líp :(

http://tntcar­den.com/tree/en­sor/MagyarsNo­tes.html