Bičiště

Původ názvu „hlazenka“

Proč se ocelové tyči vyrobené tažením říká „hlazenka“?

Nejlepší odpověď
annas

Soveso hladit, od něhož je odvozené hláskovými změnami podst. jméno hlazení, tedy i hlazenka, souvisí s jedním výzmamů tohoto slovesa:: čímkoliv uhladit, opracovat do hladka, upravit. …

Další odpovědi
Damiana

Myslím, že je to jen slangový, hovorový výraz vzniklý z výrazu hlazená kulatina.

Drap

Proto že je hladší než obyčejná černá, také vyrobena tažením, kulatina.

anonym

Přesně jak napsala Damiana.

honza19hk

je to za studena hlazená kulatina,nebo čtyřhranná tyč oceli tř. 11(zpravidla 11245 až 11247,nebo 11548) je tvrdá ale relativně křehká.Svařuje se hůře než normální černěná tyč-obsahuje více uhlíku.Při prudkém ohýbání za studena ráda praská. Hlazenka se jí říká protože to je kratší název než hlazená tyč.