Pupeční kýla u dítěte

Dobrý den, můj syn má pupeční kýlu. Je nutné ji operovat, nebo se nějak „vstřebá“ časem? Jak je to s kýlou tříselnou? Díky.

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Pupeční kýla ( Hernia umbilicalis )

Během nitroděložního vývoje se v určitém období nemůže celé střevo dítěte vlézt do dutiny břišní, a protože pupečník je docela pružný a břišní svaly ještě nejsou vysportovány, zabírá střevo oblast kolem pupku. Po 10. týdnu nitroděložního vývoje se střevo vrací do dutiny břišní, ale přesto přetrvává spojení s matkou přes pupečník až do porodu, kdy se pupečník podváže a na jeho místě máme všichni náš pupek. Pokud se ale pupek zcela neuzavře, vzniká oslabené místo, přes které se může vytláčet kýlní vak z břišní dutiny.

U dětí většinou pupeční kýla samovolně mizí do 3.let věku. Pokud však přetrvává nad 6 let, je dobré ji odoperovat, zejména u žen vzhledem k jejich budoucímu těhotenství, a i u řady mužů, vzhledem k jejich pivní budoucnosti.
Komplikace

I u pupeční kýly se můžeme setkat s uskřinutí. V tomto případě je nutná okamžitá operace. Proto, pokud si nejste jisti, jestli je to uskřinutá nebo neuskřinutá kýla, neváhejte s návštěvou Vašeho lékaře. Jde o život Vašeho dítěte!
Terapie

Operační řešení u obou výše zmiňovaných kýl je podobné. Najít kýlní vak, ten přerušit a odstranit a provést tzv. plastiku stěny břišní, která by měla zajistit dostatečnou pevnost. U kýl operovaných v dětském věku se recidivy vyskytují velice zřídka.
Závěr

Kýly v dětském věku jsou nebezpečné svým možným uskřinutí. Při podezření na uskřinutí vždy vyhledejte lékaře! Včasná operace může být pro Vaše dítě život zachraňující.

Více o kýlách ve zdroji.

Zdroj: http://www.ope­rativa.cz/modu­les.php?name=New­s&file=article&sid=71

Další odpovědi
Krugerka

Musí se operovat…

alenka901

Kýly u dětí

Nejběžnějším druhem kýl u dětí jsou kýly pupeční a nepřímé tříselné kýly. Pupeční kýly se u dětí někdy zhojí i bez chirurgického zákroku. Při obou typech kýly se v třísle nebo na břiše dítěte vytvoří viditelná a hmatatelná bulka. Nahmatáte-li v tříslech nebo na břiše svého dítěte bulku, měli byste navštívit dětského lékaře, aby určil správnou diagnózu a způsob léčby.
Je-li vaše dítě třeba operovat

  • před operací se provádějí běžné rozbory krve a moči
  • vašemu dítěti mohou být podána sedativa, aby se před zákrokem a po něm snáze uklidnilo
  • během operace se používá anestezie (podání přípravků pro utlumení bolesti)

Kdy přivolat dětského lékaře

Dětského lékaře je třeba přivolat, objeví-li se po provedení zákroku a návratu domů u vašeho dítěte následující obtíže:

  • horečka
  • nadměrný otok (menší otok je běžným příznakem)
  • zčervenání
  • krvácení
  • stupňující se bolest

Dandi

Boužel jedinná možnost je operace.

Lencis

Jen doplnění k té tříselné kýle:

Tříselná hernie je poměrně závažné onemocnění dětského věku.je nebezpečná možností uskřinutí kýlního obsahu.Léčba je pouze chirurgická.

Operujeme vždy v celkové anestézii, ale hospitalizace nutná není. Téměř bezprostředně po operaci je možné propustit dítě s rodiči domů.

Více o obou typech a to velmi přehledně a podrobně dole.

Přeji, aby jste to zvládli a byli brzo v pořádku !

Zdroj: http://www.amed­.cz/faq2.htm