zsjs

Půjčka na revitalizaci panel.domu

v družstevním domě ve kterém mám pronajatou garáž po zateplení aniž by na garážích které se nachází pod bytovými jednotkami byla provedena nějaká změna kromně natření vrat chce družstvo abychom po dobu 20 let zpáceli půjčku ve víši 530 kč.Je takový postup právně v pořádku.Děkuji za odpověd.

Odpovědi
standa

Varianta odpovědi pro případ, že Vy jste členem zmiňovaného družstva:

Pokud tak rozhodnul příslušný ´orgán´ družstva (tj. ČLENSKÁ SCHŮZE) a toto rozhodnutí bylo v souladu se stanovami a obchodním zákoníkem, tak toto rozhodnutí musíte respektovat.

Jestli však podle vašeho názoru toto rozhodnutí odporuje ´zdravému rozumu´, máte právo se jménem družstva obrátit se žalobou na soud.

Aniž bych znal detaily, tak si myslím, že navýšení ´nájmu´ o těch 530 Kč je nejspíš v pořádku.

Varianta odpovědi pro případ, že Vy NEJSTE členem zmiňovaného družstva, ale jste ´jen´ v postavení podnájemce družstevního majetku:

V tomto případě je důležité jakou máte podnájemní smlouvu, zda je na dobu určitou, neurčitou…pokud je na dobu neurčitou s klasickou výpovědní dobou 3 měsíce, tak to nejspíš nic nezmůžete, protože, když se budete ´bránit´ navýšení nájemného, tak se můžete dočkat i výpovědi. Jiná by byla situace, kdybyste měl smlouvu zafixovanou na dobu určitou v řádu roků…, tady byste mohl trvat na nezměněné částce nájemného.

Fakt, že v otázce zmiňujete „půjčku na 20 let“ je v praktické rovině to samé jako „navýšení nájemného“.