Paulovič

Půjčení peněz známému

Dobrý den,

před rokem a půl jsem půjčil mému známému z práce 72 000,–. V dobré vůli že je to kamarád samozřejmě bez jakéhokoliv papíru či něčeho co by mi podepsal. Nyní peníze chci zpět a kamarád se k ničemu nemá. Nepopírá sice že jsem mu peníze půjčil. Ale když ho o ně poprosím /nechci celou částku, pouze něco/. Tvrdí že nevychází s penězi při výplatě /jeho minimální mzda se pohybuje okolo 80 000,–/

Jediné co slouží jako důkaz je výpis z účtu o zaslání peněz na jeho účet prostřednictvím KB. Nevím, zda tohle bude bráno jako validní důkaz u soudu a zda mám nějakou šanci na vrácení.

Prosím o validní rady. A odpovědi typu „jsi debil, měl sis to nechat podepsat“ si nechte, to už vím sám :D :D

Děkuji moc Roman

Nejlepší odpověď
Pájo

Výpis z účtu jen potvrzuje, že jste mu peníze poslal, ale nevypovídá nic o důvodu zaslání.

Řešil bych to tak, že bych se nejprve poradil s právníkem, jestli by u soudu pomohla kvalitní zvuková nebo video nahrávka rozhovoru, ve které by Vám (aniž by věděl, že ho nahráváte/filmujete skrytou kamerou)o penězích znova potvrdil, že Vám těch 72 tis. skutečně dluží… nebo jestli by byli „lepší“ nějací svědci, kteří by to u soudu potvrdili.
Doplňuji:
O tom, že mám na něj takovýto důkaz bych mu samozřejmě následně nic neříkal. Než bych soudní spor rozjel, zkusil bych se s ním ještě jednou domluvit alespoň na nějakém splátkovém kalendáři, pokud by to nepomohlo, pohrozit soudem a tedy žaloba.

Zvažte ale i další faktory:

  • jste na něm nějak finančně závislý? (klidně bych si tipnul, že to může být Váš nadřízený)
  • i když to třeba Váš přímý šéf není, může se nějak „postarat“ o to, abyste byl později vyhozen z práce?

Počítejte, kalkulujte. Hodně zdaru!

Další odpovědi
Michal Kole

Bankovní výpis se dá použít jako důkaz, ale lepší je, když to není vytištěno z internetového bankovnictví, ale když je přímo potvrzený bankou. 72 tisíc už by se mohlo vyplatit se soudit.

Levnější je elektronický platební rozkaz.