Psychická újma v zaměstání

Dobrý den. U nás v zaměstnání se dějí podivné věci – jsme státní zaměstanci a naše povolání je psychicky velmi náročné. Bezdůvodně a nesmyslně nám rozdávají důtky, každý jsme volán k šéfové a chce, abychom žalovali na ostatní kdy a kde kdo udělal chybu – chce po nás jména, cítíme psychickou šikanu…Nyní jsme se náhodně dozvěděli, že naše oddělení plánují začátkem příštího roku zavírat a pro nás nemají jiné pozice. Až teď nám dochází, proč se vše děje – nechtějí nám vyplatit odstupné, chtějí abychom odešli dohodou, vždyť máme ty důtky…V letošním roce už takto zavřeli dvě oddělení – všichni odešli bez odstupného.Jak se můžeme bránit? Lze zde podat žalobu – šikana a psychická újma? Jak získat odstupné? Děkuji

Nejlepší odpověď
Pájo

Spojte se co nejdříve s úřadem práce (ve vašem okolí; pokud si ale myslíte, že by na podnik i tam mohli mít vazby, poptejte se na ÚP někde jinde) a požádejte je o odborné stanovisko, většinou se k tomu vyjadřuje i jejich právník, ten bezplatně poradí, jak dál… mohou tam poslat i kontrolu a trochu to rozmáznout… nic to ale nezmění, možná vybojujete odstupné (což by bylo super!!!), ale stejně to zavřou, pokud se tak už rozhodli.
Ale… a to je má hlavní rada!: hledejte si novou práci!!! Nemyslím to nijak jízlivě, jen realisticky…a vůbec tak NESCHVALUJI, jak s Vámi jednají. Vy jediná/ný jste zodpovědná/ný rodině, zda je uživíte. Je to těžký, nový, ale asi nevyhnutelný přístup. To je třeba začít dělat co nejdříve.
Ve chvíli, kdy si zajistíte novou práci, už nebudete oběť a bude se Vám lépe bojovat.

Další odpovědi
Drap

Stěžovat si můžete, můžete podat žalobu i trestní oznámení. Bohužel, domnívám se že výsledek bude kontraproduktivní

pokazdejinak

to, co popisujete, se nazývá takovým ošklivým slovem bossing – zkuste si vyhledat nějaké články na toto téma, často tam i radí, jak se bránit… máte trochu výhodu, že jste celý kolektiv, že máte svědky… rozhodně se nedejte a bojujte – držím palce

http://www.go­ogle.cz/#scli­ent=psy-ab&hl=cs&source=hp&q=mob­bing%20bossin­g&pbx=1&oq=mob­bi&aq=2&aqi=g3g-s1&aql=&gs_sm=sc&­gs_upl=874l2394l­0l5746l5l5l0l0l0l0l880l2­417l2-1.1.2.0.1l5l0&bav=o­n.2,or.r_gc.r_pw­.,cf.osb&fp=4cd3956­35f073bac&biw=1366&bih=6­38&pf=p&pdl=300

terry

Myslím, že podávat žalobu na státní podnik je na hoooodně dlouhé lokte bez jistějšího výsledku.
Asi by bylo dobře plnit co nejlépe úkoly a hlavně navzájem na sebe nežalovat, jak píšete.
Ale je to vše o lidech. Nevím, kolik vás tam je ani jaký jste kolektiv.

lexx

Tohle je mobbing. Útěchou Vám budiž skutečnost že v soukromé firmě je to 4× horší a ke všemu výdělěk nejistý, bez výplat 2–3 měsíce, dají leda zálohu na přežití 1000–2000 Kč, dluží soc. a zdrav.odvody a Vy to ani nevíte. To ve státním (zatím) nehrozí.

Jindri

No podle toho co tu ctu, je to teda vic nez zoufala situace, zazila jsem to tez, az jsem byla donucena odejit. Je sileny, ze se normalni pracujici lide nemaji sanci vyhrat.