richards

Psaní tečky v uvozovkách.

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o pomoc při řešení mého problému s českým jazykem…

V případě, že máme větu, končící uvozeným výrazem (např. Někteří z vás nemusí být obeznámeni s pojmem „sportovní vědy.“) je zde správně napsaná tečka uvnitř uvozovek? Nebo by se měla podle pravidel českého pravopisu psát až za uvozovkami? (Někteří z vás nemusí být \Nobeznámeni s pojmem „sportovní vědy“.)

Děkuji za případnou pomoc.

Nejlepší odpověď
annas

Uvádím hlavní pravidla pro psaní uvozovek. Je důležité rozlišit, zda jde o přímou či nepřímou řeč nebo zda chceme odlišit něco od ostatního textu nebo zda doslovně citujeme.

  1. přímá řeč a citáty, popř. jednotlivé úseky přímé řeči oddělené větou uvozovací

V tomto případě se uvozovky píší za tečkou nebo čárkou či dalšími znaménky – tato znaménka jsou součástí věty.

Karel řekl: " Mohu přijít zítra? „
"Bez práce nejsou koláče,“ praví české přísloví.

  1. Jestliže se do věty vkládá část jiného textu, který není uvedený větou uvozovací, klade se druhá část uvozovek před tečku, čárku atd. Jde o větu hlavní a větu vedlejší., tedy o nepřímou řeč.

České přísloví praví, že „konec dobrý, všechno dobré". – nepřímá řeč.
České přísloví praví: „Konec dobrý, všechno dobré.“ – přímá řeč.

  1. Někdy se do uvozovek dávají názvy děl, článků atd., výrazy z cizího prostředí, nebo použití slov z hlediska stylistického či ironie atd. – odlišit od dalšího textu. .

Nedávnou jsem zhlédla Smetanovu operu „Prodaná nevěsta“. Rozbité okno byl tedy tvůj „jediný úspěch?“

.U vašeho příkladu v závorce patří tečka až za uvozovky – „sportovní vědy“.
CItujete, název oddělujete od ostatního textu, takže tečka je za uvozovkami.

„Psaní tečky v uvozovkách“ – vaše „neotázka“, jen konstatování, tedy jakýsi nadpis, který je na samostatném řádku, proto se tečka za ním nedělá.

Přečetla jsem si váš nadpis „Psaní tečky v uvozovkách“. Jde o název (stejně jako příklad u Smetany), takže tečka je za uvozovkami. Nejde o přímou řeč.

Doplňuji:
Oprava :
Rozbité okno byl tedy tvůj „jediný úspěch“?
Otazník patří za uvozovky. – příklad ironie, nadsázky.

jinak diskuse

Další odpovědi
led

1 – V prípade, že ide o citát uvádzaný v uvodzovkách a bodka súčasť uvádzaného textu, vtedy je vnútri medzi uvodzovkami.
príklad:
citujem váš text „Psaní tečky v uvozovkách.“ v tomto prípade, bodka je súčasťou uvádzaného textu

2 – V prípade, že zvýraznený text uvodzovkami nie je citácia samostatnej vety, ale je súčasť celejj vety, bodka v tomto prípade je ukončením celého texty vety a píše sa mimo uvodzoviek
príklad:
Někteří z vás nemusí být obeznámeni s pojmem „sportovní vědy“.
v prípade tejto vety ide len o zvýraznenie pojmu „sportovní vědy“ a bodka uzatvára text celej vety, preto je napísaná správne mimo uvodzoviek.

No určite sa nám tu ozve i naša češtinárka s ešte presnejšie zdôvodneným vysvetlením…

cochee

Ano, uvnitř uvozovek, nebo tedy nemám povědomí o tom, že by to nějaké moderní pravidlo změnilo.

setapouch

Uvozovky oddělují výraz. Pokud je interpunkční znaménko spojené s výrazem a jeho oddělení význam výrazu změní, pak patří do uvozovek.

led

annas, teraz som v rozpakoch
ja uvádzam vo vete citát (nadpis) a mám ho s bodkou pred uzatváracou úvodzovkou, pretože citujem ucelený text.
príklad:
citujem váš text „Psaní tečky v uvozovkách.“ v tomto prípade, bodka je súčasťou uvádzaného textu.
vy uvádzate citát bez bodky a bodkou uzatvárate celý text
Přečetla jsem si váš nadpis „Psaní tečky v uvozovkách“.
Otázka
je môj variant textu chybný, alebo v takomto prípade platia obe varianty písania textu? Podľa môjho názoru by to to definovala v mojom prípade ako citát úplný a vo vašom ako citát neúplný.
Čo na to češtiná?

annas

led, odpovídáme každá na něco jiného. Vy na jeho nadpis, který má tečku, já vysvětlila, že nadpis nemá mít tečku, takže jsem jej citovala bez tečky – nebyla součástí textu.

U Vaší citace je tečka součástí nadpisu, takže máte správně – uvozovky za tečkou.

Dvě možnosti jsou, jestliže v citaci je vložená další citace. To dosud příručky neřešily.

Připouští se podle PČP proto dvojí možnost: buď psát tečku pouze za uvozovkami (z důvodu interpunkční úspornosti – toto řešení preferujeme), nebo psát tečku jak před, tak i za koncovými uvozovkami, tzn. první tečka ukončuje poslední citovanou větu (část) a druhá tečka větu, do níž je citovaný text začleněn.

  1. Cituji: " Někteří z vás nemusí být obeznámeni s pojmem „sportovní vědy".
  2. Cituji: „Někteří .............. "sportovní vědy.“.
  3. "Někteří z vás nemusí být obeznámeni s pojmem sportovní vědy.

annas

Poslední bod 2 neplatí. Okopírovala jsem si větu, že upravím uvozovky, bohužel ji odsunula níž a neviděla ji.

led

Ďakujem za vysvetlenie. Už som chcela vrátiť školné, len neviem, či u vás školy prijímajú eurá :)

annas

Děkuji za dotaz. Jsem ráda, že se vysvětlilo.
Můžete být v klidu a vrácení školného vůbec není třeba řešit. 🙂

led

prepáčte chybu: správne má byť „Podľa môjho názoru by som to definovala v mojom prípade ako citát úplný“, teraz som napísala citát neúplný.