Kolemjdoucí

Psaní i/y v koncovkách přidavných jmen podruhé

Včera jsem se špatně vyjádřila.Nevím totiž podle čeho mám rozeznat přidavné jméno tvrdé,měkké,…Proč se určité přidavné jméno skloňuje podle vzoru mladý a né třeba jarní,to nechápu,jak rozeznat podle kterého vzoru mám skloňovat.Prosím vysvětlíte mi to?Nějak jednoduše?Děku­ji Majka

Nejlepší odpověď
annas

Máte přídavná jména:

Tvrdá: např. pěkný – jedn. čííslo: Ten pěkn-ý muž, Ta pěkn-á žena, To pěkn-é děvče.
Mn. č. ti, ty, ta – ti pěkní muží, ty pěkné ženy, ta pěkná děvčata. Vzor mladý, mladá, mladá – jaký? který?

Měkká: Ten lesn-í med, ta lesn-í včela, to lesn-í zvíře. Koncovka -í se nemění. Množné číslo pak – lesní medy, lesní včely, lesní zvířata. Vzor jarní – ve všech tvarech -í. Ptám se stejně – jaký? Záleží na shodě příd. jména s podstatným jménem.

Lépe se to vysvětlit nedá, musíte využívat ukazovací zájmena, zapamatovat si koncovky vzorů.

Další odpovědi
quentos

na to je jednoduchý recept, řeknete si ho ve všech rodech. Tvrdé přídavné jméno mění koncovku podle rodu (mladÝ – mladÁ – mladÉ), kdežto měkké příd. jm. ji má ve všech třech rodech stejnou (JARNÍ měsíc, JARNÍ únava, JARNÍ období).

briketka10

je zbytečné tady radit, v tabulce je celý odstavec č.10 ale nepřečtený, nechápu, proč dáváš stejnou otázku, je to tam popsaný úplně polopaticky..

http://www.pra­vidla.cz/pisme­na-i-y/

odstavec č.10 – asi jsi si to vůbec nepřečetla, je tam všechno co Ti tu všichni píší..

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_p%C5%99%C3%AD­davn%C3%A1_jm%C­3%A9na

tady je tabulka ze včerejška..

vše si můžeš vytisknout a dělat si poznámky..

marťa382

Souhlasím se všemi. :)

Toga

Tvrdé přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech, tedy v mužském, ženském a středním mění se ti koncovka (mladÝ muž, mladÁ žena, mladÉ dítě). Další př: StarÝ pes, StarÁ paní, StarÉ jablko… zajímavÝ strom, zajímavÁ památka, zajímavÉ počasí… OšklivÝ, ošklivÁ, ošklivÉ apod.
Měkké přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech – opět mužském, ženském a středním tak se ti koncovka nemění (jarnÍ strom , jarnÍ vůně, jarnÍ kvítí) další př: ovčÍ sýr, ovčÍ vlna, ovčÍ mládě… stavebnÍ materiál, stavebnÍ cihla, stavebnÍ nářadí… nákladnÍ vůz, nákladnÍ tatra, nákladnÍ auto apod.)

  • nějaké dodatky:

Kdykoliv máš přídavné jméno odvozené od zvířete : vosí, jelení, medvědí, ovčí, sloní, psí, kočičí apod. PÍŠE SE VŽDY MĚKKÉ „I“.

U TVRDÉHO Přídavného jména v PRVNÍM pádě, čísla MNOŽNÉHO – rodu ŽIVOTNÉHO se píše měkké „I“. př: mladÍ páni (ti páni), zajímavÍ muži (ti muži), stařÍ mládenci (ti mládenci), noví obyvatelé (ti obyvatelé).

Tak snad jsem Ti to trošku vysvětlila :)