Psaní i/y v koncovkách přidavných jmen podruhé

Včera jsem se špatně vyjádřila.Nevím totiž podle čeho mám rozeznat přidavné jméno tvrdé,měkké,...Proč se určité přidavné jméno skloňuje podle vzoru mladý a né třeba jarní,to nechápu,jak rozeznat podle kterého vzoru mám skloňovat.Prosím vysvětlíte mi to?Nějak jednoduše?Děkuji Majka

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Máte přídavná jména:

Tvrdá: např. pěkný - jedn. čííslo: Ten pěkn-ý muž, Ta pěkn-á žena, To pěkn-é děvče.
Mn. č. ti, ty, ta - ti pěkní muží, ty pěkné ženy, ta pěkná děvčata. Vzor mladý, mladá, mladá - jaký? který?

Měkká: Ten lesn-í med, ta lesn-í včela, to lesn-í zvíře. Koncovka -í se nemění. Množné číslo pak - lesní medy, lesní včely, lesní zvířata. Vzor jarní - ve všech tvarech -í. Ptám se stejně - jaký? Záleží na shodě příd. jména s podstatným jménem.

Lépe se to vysvětlit nedá, musíte využívat ukazovací zájmena, zapamatovat si koncovky vzorů.

Další odpovědi:

Zlatý

na to je jednoduchý recept, řeknete si ho ve všech rodech. Tvrdé přídavné jméno mění koncovku podle rodu (mladÝ - mladÁ - mladÉ), kdežto měkké příd. jm. ji má ve všech třech rodech stejnou (JARNÍ měsíc, JARNÍ únava, JARNÍ období).

Zlatý

je zbytečné tady radit, v tabulce je celý odstavec č.10 ale nepřečtený, nechápu, proč dáváš stejnou otázku, je to tam popsaný úplně polopaticky..

http://www.pravidla.cz/…

odstavec č.10 - asi jsi si to vůbec nepřečetla, je tam všechno co Ti tu všichni píší..

http://cs.wikipedia.org/…

tady je tabulka ze včerejška..

vše si můžeš vytisknout a dělat si poznámky..

Pokročilý

Souhlasím se všemi. :)

Pokročilý

Tvrdé přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech, tedy v mužském, ženském a středním mění se ti koncovka (mladÝ muž, mladÁ žena, mladÉ dítě). Další př: StarÝ pes, StarÁ paní, StarÉ jablko... zajímavÝ strom, zajímavÁ památka, zajímavÉ počasí... OšklivÝ, ošklivÁ, ošklivÉ apod.
Měkké přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech - opět mužském, ženském a středním tak se ti koncovka nemění (jarnÍ strom , jarnÍ vůně, jarnÍ kvítí) další př: ovčÍ sýr, ovčÍ vlna, ovčÍ mládě... stavebnÍ materiál, stavebnÍ cihla, stavebnÍ nářadí... nákladnÍ vůz, nákladnÍ tatra, nákladnÍ auto apod.)

+ nějaké dodatky:

Kdykoliv máš přídavné jméno odvozené od zvířete : vosí, jelení, medvědí, ovčí, sloní, psí, kočičí apod. PÍŠE SE VŽDY MĚKKÉ "I".

U TVRDÉHO Přídavného jména v PRVNÍM pádě, čísla MNOŽNÉHO - rodu ŽIVOTNÉHO se píše měkké "I". př: mladÍ páni (ti páni), zajímavÍ muži (ti muži), stařÍ mládenci (ti mládenci), noví obyvatelé (ti obyvatelé).

Tak snad jsem Ti to trošku vysvětlila :)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.