Avatar uživatele
Kolemjdoucí

Psaní i/y v koncovkách přidavných jmen podruhé

Včera jsem se špatně vyjádřila.Nevím totiž podle čeho mám rozeznat přidavné jméno tvrdé,měkké,…Proč se určité přidavné jméno skloňuje podle vzoru mladý a né třeba jarní,to nechápu,jak rozeznat podle kterého vzoru mám skloňovat.Prosím vysvětlíte mi to?Nějak jednoduše?Děku­ji Majka

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4520 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Máte přídavná jména:

Tvrdá: např. pěkný – jedn. čííslo: Ten pěkn-ý muž, Ta pěkn-á žena, To pěkn-é děvče.
Mn. č. ti, ty, ta – ti pěkní muží, ty pěkné ženy, ta pěkná děvčata. Vzor mladý, mladá, mladá – jaký? který?

Měkká: Ten lesn-í med, ta lesn-í včela, to lesn-í zvíře. Koncovka -í se nemění. Množné číslo pak – lesní medy, lesní včely, lesní zvířata. Vzor jarní – ve všech tvarech -í. Ptám se stejně – jaký? Záleží na shodě příd. jména s podstatným jménem.

Lépe se to vysvětlit nedá, musíte využívat ukazovací zájmena, zapamatovat si koncovky vzorů.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

na to je jednoduchý recept, řeknete si ho ve všech rodech. Tvrdé přídavné jméno mění koncovku podle rodu (mladÝ – mladÁ – mladÉ), kdežto měkké příd. jm. ji má ve všech třech rodech stejnou (JARNÍ měsíc, JARNÍ únava, JARNÍ období).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

je zbytečné tady radit, v tabulce je celý odstavec č.10 ale nepřečtený, nechápu, proč dáváš stejnou otázku, je to tam popsaný úplně polopaticky..

http://www.pra­vidla.cz/pisme­na-i-y/

odstavec č.10 – asi jsi si to vůbec nepřečetla, je tam všechno co Ti tu všichni píší..

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_p%C5%99%C3%AD­davn%C3%A1_jm%C­3%A9na

tady je tabulka ze včerejška..

vše si můžeš vytisknout a dělat si poznámky..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marťa382

Souhlasím se všemi. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Toga

Tvrdé přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech, tedy v mužském, ženském a středním mění se ti koncovka (mladÝ muž, mladÁ žena, mladÉ dítě). Další př: StarÝ pes, StarÁ paní, StarÉ jablko… zajímavÝ strom, zajímavÁ památka, zajímavÉ počasí… OšklivÝ, ošklivÁ, ošklivÉ apod.
Měkké přídavné jméno poznáš podle toho, že když si ho řekneš ve všech 3 rodech – opět mužském, ženském a středním tak se ti koncovka nemění (jarnÍ strom , jarnÍ vůně, jarnÍ kvítí) další př: ovčÍ sýr, ovčÍ vlna, ovčÍ mládě… stavebnÍ materiál, stavebnÍ cihla, stavebnÍ nářadí… nákladnÍ vůz, nákladnÍ tatra, nákladnÍ auto apod.)

  • nějaké dodatky:

Kdykoliv máš přídavné jméno odvozené od zvířete : vosí, jelení, medvědí, ovčí, sloní, psí, kočičí apod. PÍŠE SE VŽDY MĚKKÉ „I“.

U TVRDÉHO Přídavného jména v PRVNÍM pádě, čísla MNOŽNÉHO – rodu ŽIVOTNÉHO se píše měkké „I“. př: mladÍ páni (ti páni), zajímavÍ muži (ti muži), stařÍ mládenci (ti mládenci), noví obyvatelé (ti obyvatelé).

Tak snad jsem Ti to trošku vysvětlila :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek