Korialis

Psaní čárek po částicích

Zdravím,

v několika případech si nejsem vůbec jistý s psaním čárek po částicích, a proto bych vás chtěl požádat o radu.

Pokud napíši „aha, a…“ nebo „jo, a…“, je čárka takto správně?

Když píši hovorové „jo, no“, „no jo, no“, „to jo, no“ apod., je to s čárkou jak?

Asi toho bude více, ale momentálně si nevzpomenu. Budu rád za nějaké obecné pravidlo a vysvětlení konkrétních příkladů.

Děkuji mnohokrát.
Doplňuji:
Abych upřesnil „Aha a“ – s čárkou si nevím rady například ve větě „Aha a co bylo dál?“ nebo „Aha a také si myslím, že…“ atd.

Pokud tedy jde o jednoduchou odpoveď typu „no jo no“, čárka se zde nepíše? Z odpovědí mi to není tak úplně jasné.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Částice a citoslovce se v našich mluvnicích chápou značně nejednotně. Citoslovce může tvořit samostatnou neslovesnou výpověď: Haló! Aajajaj! Na rozdíl od částic jsou tedy samostatnější.

Některé výrazy mohou navíc ve větě vystupovat ve funkci částice i citoslovce – Což už není žádné odvolání? (část.) Má to někdo štěstí, což? (cit.)

Rozdělení na citoslovce a částice v tomto výkladu je proto třeba chápat spíše jako orientační.

Citoslovce se oddělují čárkou.:

Např.: Ach, jak je tu krásně! – Haló, počkejte! – Propána, kam jsme se to dostali!

Pozn. Následuje-li po citoslovci ještě jiný, důraznější výraz zvolací, s kterým citoslovce tvoří jediný rytmický celek, spojení se čárkou neodděluje, např. Ó kéž by už přestalo pršet!

Čárkou se též neodděluje citoslovce, pokud je větným členem, např. Ze všech stran se ozývalo hromové hurá. – Kočka vtom hop z pece dolů.

Částice ano. Zdůraznění – Půjdeš tam, ano? Ano, tak to bude nejlepší.

Částice no hovorová – navazující rozhovor: No dobře. No možná. No tak mluv. Nono mluv, ale může se brát i jako citoslovce: Nono, jen pomalu!

Částice jo obecná – To víš, že jo. To zas jo. Ale může být i citoslovce – nálady – Ach jo. Jó, to je překvapení. Jojo, toho už neuvidím.

Aha a aj jsou citoslovce – bereme jako samostatnou výpověď..Aj, co vidím. Aha, tak jsi tady!

Aha a – nevím, zda to berete jako celek, nebo další větu. Napsala bych Aha, asi ne. nebo A, asi ne. Když „a“ lze brát jako částici i citoslovce , považuji „a“ společně s „aha“ za nadbytečné. Jako citoslovce bereme á. Á, to není nic těžkého.

U těch dvojitých – viz nahoře, když tvoří rytmický celek, čárka se nepíše.

Nedá se jednoznačně odpovědět, často záleží na kontextu, tedy i významu.

Pravidla a mluvnice

Doplňuji:
V odpovědi z odkazu jsem napsala k jednoduššímu dotazu toto:

  1. No může být částicí (hovorově) – pak se čárka nedělá – navazující význam . No dobře. No to snad ne.?
  2. Když má formu citoslovce, pak patří čárka – někoho vybízím – No, tak mluv!.

--
No tak mluv. – No, tak mluv. No je v tomto případě citoslovce, omylem jsem v odpovědi neposunula mezi citoslovce. Ale nejednotný přístup k interpunkci – SSČ – uvádí bez čárky, ČM s čárkou. Záleží na kontextu, jak uvádějí pravidla – rozdělení je orientační..

Další odpovědi
quentos

je třeba rozlišit, zda se jedná o částici (pak čárka nebude), nebo o citoslovce. Podobný příklad zde: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prosim-poradte-zda-ve-vete-no-to-je-napad-psat-carku-za-no?podobna=1

annas

Domnívám se, že některé skutečnosti se dovíte z toho, co jsem napsala. Záleží na kontextu, na pochopení.

No a – částice, takže čárka za a není, když je citoslovce, čárka bude.

No jo, no … čárka za … zda má charakter částice či citoslovce.

To – částice, citově zabarvená, nebo navazující. To jo, no .

První část je celek, zbytek je opakování, takže je s čárkou. Pokud jsou výrazy stejné např. no, no, no – záleží na kontextu , také pravidla uvádějí nonono.

No, no, no – konstatuje a zase konstatuje. Nonono – skutečně je to tak, jen konstatuje.

annas

Autoři českých mluvnic i slovníků se liší v názorech na to, kdy je některý výraz možno považovat za částici a kdy za citoslovce. Rozdílný je tedy i jejich pravopis.

Berte to tak, že pokud je na začátku věty citoslovce, čárka se píše, pokud částice, nikoliv.

Pravopis zdvojených výrazů jsem vysvětlila. Záleží na tom, zda chceme zvýšit účinnost výpovědi (zpravidla bez čárky), nebo jde o sdělení vzrušené, důrazné – čárku děláme. Nebo můžeme částici či citoslovce uvést jako samostatný ekvivalent – končí tečkou a pak pokračovat další částí.

Např. PMČ označuje ano, ne, jo, no, no ba, baže, bať za částice odpověďové, současně je označuje za větné ekvivalenty.
Výrazy m-m, hm-m, no, ale jo, no jo aj. j sou paralelně označovány jako kontaktní prostředky (částice)). Téměř identický příklad je však uveden i mezi subjektivními citoslovci pocitovými – hm, ehm s významem „rozpaky, odmlka“ Není jasné, v jakých případech je výraz hm vyjádřením zdráhavého přitakání (částicí) a kdy vyjádřením rozpaků (citoslovcem).

Významově jsou odlišeny částice jo, jó, jojo, jojojo, nář. ju, jú s významem

1. ano (No jo, smutně přisvědčuje; zejtra je neděle, že jo?),
2. skutečně, doopravdy, opravdu; zdůrazňuje, stupňuje výpověď (Jsme na tom jó mizerně) od citoslovcí jo, jó, jojo, jojojo, vyjadřujících různé nálady, nejčastěji lítost, překvapení, nelibost: Jo, to holt každá neumí. I jojo, léta jsou léta.“
Ach táto, tatíčku. Nu pojď. No tak dobrá. Ó kéž je to pravda! Taková citoslovce se podle ČM neoddělují intonačně ani interpunkčně
Příklady No, nic ve zlém. Nu, co dělat ap. podle našeho úsudku patří k citoslovcím.
Výrazy o/ ó/ oó/ ooó… jsou popsány jako „citoslovce nebo částice“, jež se „často oddělují čárkou“ a vyjadřují nejrozmanitější osobní pocity, zvl. podiv, překvapení, radost, bolest, lítost, strach aj. Příklady: ó, to je krása!; ó to bolí!; ó já nešťastná, co budu dělat!; ó tos neměl dělat
Výraz o/ó je zvlášť doložen jako částice citová s příkladem o ne, nechci a zvlášť jako citoslovce ó, oh, och ve výpovědích ó, to je překvapení! ó to bolí!;

Korialis

Děkuji.