šampon

Proč mnozí lidi říkají (myslím, že je to v poslední době v módě) místo jet ject a místo kámošův mobil řeknou kámošovo?

PS:http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-myslite-kdyz-nekdo-hrube-nadava-zviratum psa pravidelně venčíme a staráme se oněj

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o módu, ale je to oblastní, původné nářeční tvar. Jde o tvary nespisovné, zřejmě se přebírají z generace na generaci.

Tvar přídavného jména je ustrnulý tvar, který vznikl /zůstal/ v českém nářečí jihozápadním.

Je to ustrnulý tvar přivlastňovacích přídavných jmen, která končí na -ovo, -´íno pro všechny rody.

Tatínkovo bratr, sousedovo zahrada, sestříno děti.

Jet – ject je rovněž zastaralý, původně staročeský, který zůstal v nářečí. Jak slovo vznklo, jsem vysvětlovala v odkazu.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekdo-misto-jet-vyslovuje-ject

„Nářeční Infinitiv ject je pozůstatek historického vývoje češtiny
Původní tvar zněl jegti, došlo k hláskovému vývoji – jegti – jekti – jecti.
Písmeno c ve spisovném jazyce zaniklo – jeti (později zaniklo i koncové i), takže v nářečích zůstal tvar ject(i). Podobně jako moct, péct.

Nářečí je nespisovná podoba českého jazyka. Vznikla historicky v době, kdy nebylo možno stěhovat z jednoho panství do druhého, takže se zachovalo rozdíly. Nebo tzv. potulní krajáńkové či různí "lapkové“ přicházeli do různých míst a převzali některé tvary.

Vždyť z obecné češtiny vznikla čeština spisovná. Dnes některé nářeční tvary zůstávají, jiné zanikají, vznikají tzv. nadnářečí.

Mně vadí tvary přijdu dýl/déle místo přijdu později.

Další odpovědi
Kelt

Kdo se takto vyjadřuje, neumí česky a nezná českou gramatiku. Takové jedince je třeba litovat a ne se jim obdivovat, že jsou originální.

ivzez

Na to by měli odpovědět oni.

Já bych řekla, že „ject“ používají ti, kdo neumí česky…

anonym

Ject je dost divné, zavání to němčinou, takže zkus hádat, kdo to používá…

Ovšem „kámošovo“ mi nepřijde nijak špatné, je to normální, jen grammar nazis se ohání tím, že je to „nespisovné“.

luckykubrt

To P.S. by jsi měl dát spíše k otázce ke které patří.