Adam

Prvním Lucemburkem na českém trůně byl Karel IV.???

Prvním Lucemburkem na českém trůně byl Karel IV?

Nejlepší odpověď
Mexx

První byl Jan Lucemburský(nar­.1296, zemř.1346), vládl v letech 1310– 1346,Karel IV( nar. 1316, zemř. 1378), byl druhý, vládl v letech 1346– 1378.Následoval Václav IV(nar. 1361, zemř.1419),vládl 1378– 1419 a poslední byl Zikmund(nar. 1368, zemř. 1437), vládl 1436– 1437.

Další odpovědi
Dandi

Byl to Jan Lucemburský – jeho manželka byla Eliška Přemyslovna

alenka901

Církevní hodnostáři našli Elišce Přemyslovně za muže Jana Lucemburského, syna římského císaře. V den svatby měl ženich pouze 14 let, Eliška byla o 4 roky starší.
Jan Lucemburský

Vyrůstal na francouzském královském dvoře, v Čechách mu vše připadalo cizí, postupně ztratil zájem o českou politiku, správu království přenechal šlechtici Jindřichu z Lipé. Jeho nepřítomností byl oslaben vliv královské moci v českém státě.

Často se zdržoval v zahraničí, účastnil se válečných tažení a rytířských turnajů. Říkalo se mu král cizinec. Zahynul v roce 1346 v bitvě u Kresčaku, když pomáhal Francii proti Angličanům ve stoleté válce.
Karel IV.

Byl to nejstarší syn Jana a Elišky, u křtu dostal jméno Václav. V dětství byl poslán na výchovu ke francouzskému dvoru, kde přijal podle svého kmotra u biřmování jméno Karel. Do vlasti se vrátil až po 10 letech. Ještě za života otce působil jako markrabě moravský. Opíral se o církev – 1344 dal povýšit pražské biskupství na arcibiskupství, 1. arcibiskup Arnošt z Pardubic byl jeho přítel.

Po otcově smrti se stal Karel IV. českým králem, dal zhotovit novou českou královskou korunu.

Karel rozšířil území českého státu, toto soustátí se nazývalo Koruna česká. Byl nazýván Otec vlasti. 1355 byl Karel korunován římským císařem.

Attack-design

ne