Zvědavý

První zvukový film vůbec

V jaké roce byl natočen ???

Nejlepší odpověď
annas

Uvádí se film Jazzový zpěvák, první celovečerní zvukový film s nejslavnějším zpěvákem své doby Al Jolsonem.

Celosvětová premiéra tohoto filmu zahájila v r. 1927 éru zvukového filmu.

Doplňuji:
Opět záleží na pohledu, jak se na zvukový film díváme.

Jak jsem napsala, éra zvukového filmu tak fakticky začala až 6. října 1927, kdy hollywoodská společnost Warner Bros. premiérově uvedla svůj snímek Jazz Singer režiséra Alana Croslanda ozvučený systémem Vitaphon

Tento film nabízí POPRVË V DĚJINÁCH MLUVENÉ SLOVO broadwayské muzikálové hvězdy Ala Jolsona. Pro studio to byl jeden z pokusů, jak se dostat z finanční krize, a byl jednoznačně úspěšný. Přesto trvalo ještě několik let, než se zvukový film zcela prosadil, a to především proto, že náklady na výrobu i projekci těchto snímků byly dost vysoké.

17. září 1922 byl v berlínském kině Alhambra poprvé promítán film Der Brandstifter – šlo o úplně první film s optickým záznamem zvuku přímo na kopii. Záznam byl proveden pomocí technologického postupu nazvaného Tri-Ergon.. Šlo o systém německých inženýrů Hanse Vogta, Jo Benedicta Engla a Josepha Massolleho.

Metoda spočívala v záznamu zvuku přímo na filmový pás, který na jedné straně rozšířili o sedm milimetrů – to umožňovalo dokonalou synchronnost zvuku s obrazem, daleko větší než u předchozího systému, který byl založen na vzájemném propojení projektoru a gramofonu.

Tento princip nazývaný Biophon se uplatňoval už před 1. světovou válkou, kdy v Londýně dokonce existovalo speciální kino zamřené na výhradní promítání zvukových filmů. Biophon byl nevýhodný především proto, že délka zvukového záznamu na gramofonové desky byla značně omezená. I při použití speciálního zařízení na výměnu desek délka zvukových filmů nepřesáhla dvacet minut.

http://is.muni­.cz/th/52254/ff_m/177299­2/priloha4.txt
Učebnice českého jazyka

Další odpovědi
arygnoc

film, zvukový
● ozvučený film.
Prvé premietanie sa konalo 17. 9. 1922 v berlínskom kine Alhambra (Nemecko) – film Der Brandstifter (Podpaľač).
6. 10. 1927: americkou premiérou filmu Jazz Singer v hlavnej úlohe s Alom Jolsonom sa začala éra zvukového filmu.
20. 9. 1933: v žilinskom kine Grand Bio Universum sa uskutočnila premiéra prvého slovenského zvukového filmu Zem spieva, dielo českého etnografa a filmového dokumentaristu Karla Plicku.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=fil­m,%20zvukov%C3%BD

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=fil­m,%20zvukov%C3%BD