AnnMary

Prošlá občanka:D

Právě jsem zjistila, že mám měsíc prošlou občanku:D Tak by mě zajímalo co a jak…:) Mám zajít na úřad s tou starou občankou…tam se vyplní nějaký papír…a mám si brát aj fotku nebo si mě tam vyfotí (jak na pas)??.....A za jak dlouho budu mít občanku novou?:)
Doplňuji:
A nebudu platit nějakou pokutu, když je to už víc jak měsíc?:D

Nejlepší odpověď
baghira

Pokud by byla platná, stačil by stávající OP + 1 fotka.

Protože už je prošlá, potřebuješ kromě toho i rodný list, případně i oddací. Pokud tam chceš zapsat děti nebo titul, tak i jejich rodné listy, případně diplom. Prostě všechny doklady.
Měla by být nejpozději do měsíce.

Vím to, protože si taky zrovna vyřizuju prošlou občanku :DD
Doplňuji:
Zákon vyjmenovává případy, kdy se eventuálně platí pokuta: OP ztracený, poškozený, zničený… prošlý tam není.

Další odpovědi
kosaaaak

Já jen doplním že pokutu nejspíš platit nebudeš. A vím to proto že jsem měl občanku prošlou skoro dva roky a taky jsem nic neplatil :) Občanka by měla být hotová do dvou týdnů (tedy alespoň u mě tomu tak bylo), mezitím dostaneš takové provizorní potvrzení že jsi občan a že vskutku existuješ. Focení, to záleží na úřadu. U nás fotolab nemáme, tak si musíme fotku donést, ale je možné že to někde na úřadech mají přímo v budově.