picnimok

Prosím všechny veršozpytce o rozbor (Antonín Dvořák – Cigánské melodie

Prosím všechny veršozpytce o rozbor (Antonín Dvořák – Cigánské melodie): Má píseň zas mi láskou zní, když starý den umirá, a chudý mech kdy na šat svůj si tajně perle sbíra. Má píseň v kraj tak toužně zní, když svetem noha bloudí; jen rodné pusty dálinou zpěv volně z ňader proudí. Má píseň hlučně láskou zní, když bouře běží plání; když těším se, že bídy prost dlí bratr v umírání.
Doplňuji:
..pro mého dlouholetého(vý­borného kytaristu),který mne zasvětil do tajůelektrické kytary,Kapely Dream Theater,a moji plat lásce Mariah Carey..tak snd se dobereme rozboru

Nejlepší odpověď
annas

Nepoeticky.

Cikán opěvuje svou lásku v čase,kdy končí den.Je někde v lese (mech – muž nemá domov-tulácký život,uchytily se zbytky mechu na oblečení).
Cikánova píseň je plná touhy,i když bloudí světem se vzpomínkami na rodný opuštěný kraj. Jeho píseň o lásce zní i za bouře,dokonce ji přehluší.Dále muž vzpomíná na bratra (kamaráda) a těší ho,že nežije v bídě a nemusí kvůli ní zemřít.

Další odpovědi
vagra

Podotýkám,že mi dotaz evokuje rozbor básně J.Nerudy „Jak lvové bijem o mříž“ z filmu Marečku podejte mi péro. Dále pak dodávám, že mě k formulacím svedl nick tazatele a výběr tématu zadání.

Scéna se zcela určitě odehrává k večeru, na promočeném mechu v lese, za silné bouřky.
Šťastný nemajetný zřejmě kočovný cikán, s láskou a s hlučnou písní na rtech,/ta mu samovolně proudí z ňader/s radostí vzpomíná na stejně naladěného bloudícího přítele, který má ovšem prachy/je bídy prost/ a tudíž není na tom tak blbě, jako dotyčná ústřední postava…

Doplňuji:
Adolf Heyduk ve svých textech k Opusu 55 A.Dvořáka, chtěl zřejmě vyjádřit nezměrnou touhu cikánů po svobodě.

Děda Louda

Stručný rozbor:
Tralala, budu dědit po zazobaným bráchovi.

To ostatní je jenom výplň, odborně zvaná omáčka, aby to nebylo tak průhledné. Se sdělením myšlenky to nijak nesouvisí.