Avatar uživatele
picnimok

Prosím všechny veršozpytce o rozbor (Antonín Dvořák – Cigánské melodie

Prosím všechny veršozpytce o rozbor (Antonín Dvořák – Cigánské melodie): Má píseň zas mi láskou zní, když starý den umirá, a chudý mech kdy na šat svůj si tajně perle sbíra. Má píseň v kraj tak toužně zní, když svetem noha bloudí; jen rodné pusty dálinou zpěv volně z ňader proudí. Má píseň hlučně láskou zní, když bouře běží plání; když těším se, že bídy prost dlí bratr v umírání.
Doplňuji:
..pro mého dlouholetého(vý­borného kytaristu),který mne zasvětil do tajůelektrické kytary,Kapely Dream Theater,a moji plat lásce Mariah Carey..tak snd se dobereme rozboru

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kerberus před 4778 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nepoeticky.

Cikán opěvuje svou lásku v čase,kdy končí den.Je někde v lese (mech – muž nemá domov-tulácký život,uchytily se zbytky mechu na oblečení).
Cikánova píseň je plná touhy,i když bloudí světem se vzpomínkami na rodný opuštěný kraj. Jeho píseň o lásce zní i za bouře,dokonce ji přehluší.Dále muž vzpomíná na bratra (kamaráda) a těší ho,že nežije v bídě a nemusí kvůli ní zemřít.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Podotýkám,že mi dotaz evokuje rozbor básně J.Nerudy „Jak lvové bijem o mříž“ z filmu Marečku podejte mi péro. Dále pak dodávám, že mě k formulacím svedl nick tazatele a výběr tématu zadání.

Scéna se zcela určitě odehrává k večeru, na promočeném mechu v lese, za silné bouřky.
Šťastný nemajetný zřejmě kočovný cikán, s láskou a s hlučnou písní na rtech,/ta mu samovolně proudí z ňader/s radostí vzpomíná na stejně naladěného bloudícího přítele, který má ovšem prachy/je bídy prost/ a tudíž není na tom tak blbě, jako dotyčná ústřední postava…

Doplňuji:
Adolf Heyduk ve svých textech k Opusu 55 A.Dvořáka, chtěl zřejmě vyjádřit nezměrnou touhu cikánů po svobodě.

Upravil/a: vagra

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Děda Louda

Stručný rozbor:
Tralala, budu dědit po zazobaným bráchovi.

To ostatní je jenom výplň, odborně zvaná omáčka, aby to nebylo tak průhledné. Se sdělením myšlenky to nijak nesouvisí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek