Engel

Prosím vás, ví někdo, jak se převádí římský letopočet na náš?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Římský letopočet je shodný s naším, není tedy potřeba převodu.
Co se týká zápisu, spočívá rozdíl pouze v použití římských a arabských číslic.

Další odpovědi
Lucijej

I = 1
V = 5
X = 10
L = 50
C = 100
D = 500
M = 1000

Takže např.
1993: tísíc = M, děvět set je jako tísícovka bez sta= CM, devadesát je stovka bez deseti = XC, a tři je jako tři jedničky = III ....... 1993 = MCMXCIII

2005: dva tisíce jsou jako dvě tisícovky = MM a pět = V

2464: dva tisíce jsou jako dvě tisícovky = MM, čtyřista je jako pětistovka bez stovky = CD, šedesát je jako padesát a deset = LX, čtyři =IV
............2464 = MMCDLXIV