Pažout

Prosím potřebuju pomoct s chemií

  1. Co je to tvrdost vody a jakou má v současnosti jednotku?
  2. Které 2 druhy tvrdosti se rozlišují?
  3. Proč se přechodné tvrdosti také říká karbonátová?
  4. Kterou látkou rozpuštěnou ve vodě hlavně je způsobena přechodná(kar­bonátová) tvrdost vody?-chemický název+vzorec
  5. Jak se dá lehce přechodná(kra­bonátová) tvrdost vody odstranit a co se s látkou která tuto tvrdost způsobuje při odstranění stane?

Doplňuji:
Nemuzu to nikde najit
moc dekuju

Odpovědi
mosoj

Pro představu.
Tvrdost vody způsobují hlavně sole vápníku , hořčíku, železa a manganu.

Tvrdost vody se rozlišuje na tvrdost
přechodnou, kterou způsobují hydrouhličitany.
Tato tvrdost se dá odstranit zahřátím vody !! Hydrouhličitany přejdou na nerospustné sole a vyloučí se z vody. K jejich úplnému odstranění by bylo třeba tyto nerozpustné sole odfiltrovat. Jinak se usazují na stěnách nádoby ve které se voda hřála. Viz. kovové trubky s teplou vodou nebo boiler.

Dále na tvrdost trvalou, kterou způsobují
sírany. Tuto tvrdost nelze odstranit zahřátím !!

Jde ji odstranit pouze přídavky chemických látek . Tato voda není vhodná ke konzumaci.
Viz. tolik frekventovaný Calgon ! Musela by následovat filtrace a stejně by pitná voda vyhovující normě nevznikla,
Také ji lze odstranit iontoměniči a revezní osmózou. Takto upravená voda ale je vlastně demineralizovaná a také se nehodí se pro konzumaci.

Celková tvrdost vody je součet přechodné a trvalé trvrdosti.
Tvrdá voda má 6 – 18 německých stupňů, měkká pak méně jak 6 něm. stupňů.
Pitná voda má být tvrdá !!!! a samozřejmě bakteriálně nezávadná.

Všchny ostatní magnetické a jakési elektronické metody v žádném případě tvrdost vody neodstraní.

VMF

ta 2. otázka – podle mě existuje 5 druhů – velmi měkká, měkká, středně tvrdá, tvrdá, velmi tvdrá. Pokud potřebuješ pouze dvě tak to bude asi tvrdá a měkká