josefosmy

Poradíte prosím ohledně prodeje potravin?

Dobry den, potreboval bych poradit. Znamy by chtel zacit s prodejem potravin dovezenych z Nemecka. Prodej by probihal na ulici s predem domluvenou skupinou lidi popr. jednotlivcem. Potraviny by prevazel v dodavce vybavenou chladicim systemem. Lze tuto sluzbu provozovat legelne, popr. za jakych podminek? Prosim odpovedi od lidi, kteri o tomto tematu neco vedi, nikoliv nazory laiku. Dekuju, moc nam to pomuze :)

Nejlepší odpověď
McArthur

Pokud dodrží všechny zákony, vyhlášky a evropské normy, tak legální to je.

  1. Živnostenský list
  • nákup a prodej zboží je živnost volná a je jedno, zda-li je to zboží z tuzemska nebo ze zahraničí
  1. Registrace na Finančním úřadě
  • pro platby DPH, protože jako dovozce toho ušetřen nebude
  1. Placení zdravotního a sociálního pojištění
  • to je poslední část pro běžný prodej zboží
  1. Hygiena
  • není potřeba registrace ani schválení, automobil a samotný prodej musí splňovat jak německé, tak české hygienické normy
  1. Místní vyhláška o prodeji
  • záležitost místa, kde bude s dodávkou stát. Každá obec má právo taková místa vyznačit a inkasovat za to příslušný poplatek. Zároveň může existovat omezení, co se prodávat smí a co ne.
  1. Mezinárodní obchod
  • pozor na potraviny, které se nesmí dovážet. V případě masa a masných výrobků je potřeba předem hlásit hygieně, kdy se co doveze (dnes je to tuším 1 měsíc předem). U dalších potravin mohou existovat (a existují) podobná omezení.

Bude-li mít všechny „papíry“ a splní všechny normy, tak může směle dovážet co chce.

Další odpovědi
anonym

Za otázku jsem ti chtěl dát „laik“ , ale nende to!

Nakobyl

Má praxe říká, že balené potraviny ano. Pro nebalené si raději přečti povídání na stránkách zemědělské a potravinářské inspekce / jsou větší psi než hygiena/ ze který namátkou
3. Ostatní prodejci potravin a surovin živočišného původu musí zajistit, aby jimi prodávané potraviny a suroviny byly získány ve schváleném a registrovaném, popřípadě jen registrovaném podniku. Jejich povinností je udržovat je při stanovených teplotách. Prodejce je povinen tuto teplotu kontrolovat
7 °C pro maso vepřové, hovězí, skopové a velké zvěře
4 °C pro maso drůbeže, králíků a drobné zvěře
3 °C pro vnitřnosti
5 – 18 °C pro vejce (nekolísavá teplota)
4 – 8 °C pro mléčné výrobky jiné než UHT, sterilované a sušené
0 °C pro čerstvé chlazené ryby (teplota tajícího ledu)
Ostatní výrobky musí být uloženy při teplotách stanovených výrobcem
4. U potravin podle bodu 3 musí být prodávající vždy schopen na místě doložit původ produktů. Potraviny musí být označeny podle platné legislativy
5. Označení „domácí“ v názvu potraviny je nepřípustné
6. Prodávat potraviny s prošlou dobou použitelnosti je nepřípustné
7. Potraviny musí být po celou dobu uvádění do oběhu chráněny před jakoukoli kontaminací a před přímým vlivem klimatických podmínek
8. Všechny předměty a zařízení, které přicházejí přímo do styku s potravinami, musí být čisté a nesmí představovat nebezpečí kontaminace, dopravní prostředky a nádoby používané pro přepravu potravin musí být udržovány v čistotě a v dobrém stavu
9. Osoby manipulující s potravinami musí dodržovat požadavky na osobní hygienu a musí nosit čistý oděv, při prodeji nebalených potravin, zejména masa, musí být k dispozici zdroj pitné vody k mytí rukou
10. Potravinářské a jiné odpady musí být z prostor, kde se nacházejí potraviny, co nejrychleji odstraňovány, aby nedocházelo k jejich hromadění, a nesmí představovat přímý ani nepřímý zdroj kontaminace

arygnoc

dnes už je podozrivý samotný takýto spôsob predaja (a kt omu potravín!!!) na „ulici“ – osobne by som nekúpil ani papierový sáček (na tie potraviny).

keď teda práve takto, je lepšie zvoliť (podľa mňa) nejaké trhovisko, kde sa predávajú i potraviny, inak si to neviem dosť dobre predstaviť (to akože začne niekde u stanice metra predávať vajíčka?)

😉

anonym

Barabkane laik?
Pěkná záležitost,to já bych asi poslal Lajku potom.

anonym

…prosim odpovedi od lidi, kteri o tomto tematu neco vedi, nikoliv nazory „lajku“. Dekuju…

Jugare, stále ti opakuji čti pořádně!

anonym

Tak to jo:
http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-politika/322437/ba­zenkovy-senator-skromach-jak-pouziva-lajk-na-facebooku.html

anonym

Jeden o voze, druhý…