owlient

Prosím poraďte jak vypočítat..,.

Novákovi mají dvě děti. Výška syna je 2/3 výšky táty, výška dcery je 2/3 výšky mámy,výška táty je 20/19 výšky mámy a táta se synem mají dohromady 3 m. Kolik měří každý člen rodiny? /= zlomková čára =) Prosím poraďte výsledek…

Odpovědi
anonym

Napiš si každou tu větu (jsou 4) jako rovnici – je to jednoduché.
Z první a čtvrté spočítáš výšku táty a syna (dvě rovnice o dvou neznámých), pak výšku mámy a nasledy dcery.
Tak – kolik ti to vyšlo?
😉
Doplňuji:
…„jak má vypadat ta rovnice“…
Prostě napiš význam (obsah) věty zadání pomocí matematických symbolů namísto slov. Např. ta první – „Výška syna je 2/3 výšky táty“ … s = t . 2/3
😉

bolak

Je to jednoduchý, když to neumíš spočítat, musíš si to představit. Představ si že tvůj brácha má 2/3 výšky tvého táty, tzn. když má tvůj táta 30cm, tvůj brácha musí bejt 20cm vysokej, to znamená kolikrát musíš vynásobit výšku svého bráchy (20cm) abys dostala výšku svého táty (30cm)? Ano, správně, 1,5 krát, čímž jsi utvořila první rovnici, slovy Výška táty rovná se 1,5 krát výška jeho syna. Pokud si označíš výšku táty jako „t“ a výšku syna jako „s“, celou rovnici pak zapíšeš jako:
t = 1,5*s

A podobně budeš pokračovat až do zdárného konce (poznáš podle velkého bílého světla na konci tunelu).

mosoj

Tak jednoduché to není.

Musíš začít od syna a táty.
s = syn, t = táta, m = máma, d = dcera

  1. Dle tvého zadání je syn 2t/3
  2. Táta bude o 1/3 vyšší to jest (2t/3) + t/3
  3. Táta + syn mají dohromady 3m (2t/3) + (2t/3) + t/3 = 3
  4. Z toho vypočteš t = 18/10 = 1,8 ( jednotky, třeba metru)
  5. dosazením do syna vypočteš syna s= 2t/3

(18/10) * 2/3 = 36/30 = 1,2 m

6. Výška mámy je 18/10 = 20m/19
m = 342/200 = 1,71 metru

7. Výška dcery (342/200) * (2/3) = 684/600 = 1,14 metru

táta = 1,8 jednotky
syn = 1,2 jednotky
máma = 1,71 jednotky
dcera = 1,14 jednotky

Žádnou rovnici o více neznámých při řešení nevidím.

owlient

takže druhá rovnice na otce bude t= m. 20/19 ???
třetí na dceru bude… d=m. 2/3 ???
a otec plus syn= 3 ??

bolak

No vidiš jaká seš šikula, a teď máš 4 rovnice a musíš najít dvě, které obsahují stejné dvě neznámé, a z těch pak určíš výšku těch dvou členů rodiny, které zastupují. Zbytek už pak lehce dopočteš.

owlient

ale já nevím jak má vypadat ta rovnice… =(