terez21

Co dělat když manžel měl dostat peníze za úraz na vlastní účet, ale účetní ve firmě to nechala poslat na firemní účet?

Manžel měl dostat peníze za úraz na vlastní účet, ale účetní ve firmě to nechala poslat na firemní účet a ani mu to nepověděla.Když se dozvěděl, že tam přišli peníze řekla mu, že to musela danit, poslala peníze na zaplacení exekuce (volal tam a částka je jiná)… Takže ze 60 tisíc nedostal nic. Ještě musím dodat, že mu ty peníze dala do výplatní pásky – což vůbec neměla… Je to podvod? Co máme dělat? Předem moc děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Exekuci už asi nedohledáte, to je ztraceno, ale co se týče danění a dalšího, z toho byste ještě mohli něco dostat.
Nevím co má společného účetní firmy s výplatou pojištění-zřejmě za pracovní úraz, ale to si vyřizuje zaměstnanec s pojišťovnou, kde dokládá bodové ohodnocení-zprávu od lékaře, vyplňuje kam poukázat pojistné atd.
Nemocenská se nedaní a nedaní se ani výplata pojistného plnění.
Vaše účetní je zřejmě neznalá, takže bych šel za nadřízeným a následně kontaktoval finanční úřad a další instituce.
Podvod to však není.

Další odpovědi
ivzez

Kam manžel volal ohledně exekuce? Proč to neřešil písemně?
(Jestli manžel volal věřiteli, bude se částka samozřejmě lišit,
protože exekutor odečítá svou odměnu.)

———
Odškodnění za pracovní úraz je plněním pojišťovny
z povinného úrazového pojištění zaměstnavatelů.

Správně má za zaměstnance vše řešit s pojišťovnou zaměstnavatel. Zaměstnavatel je plátcem pojistného a pojišťovna má závazek vůči
němu, nikoliv vůči jednotlivým zaměstnancům
(pojišťovma Kooperativa to uvádí i na svém webu).

Pojišťovna jedná přímo se zaměstnanci v případě zániku zaměstnavatele. Někdy i v případě, že se s ní takto zaměstnavatel dohodne. (Standardně jedná pojišťovna se zaměstnavatelem.)

  • ——–

V postupu účetní nevidím žádný podvod. Odškodnění by muselo být zdaněno v každém případě – v tomto případě je zdanil zaměstnavatel. V případě převodu
na účet zaměstnance by danila pojišťovna (v druhém případě by zaměstnanec
po skončení roku podával daňové přiznání).

Doporučila bych požádat o přesné vyúčtování odškodnění (zaměstnavatel je povinen vyúčtování vysvětlit, předložit všechny podklady a umožnit zaměstnanci si z podkladů na náklady zaměstnavatele zhotovit kopie).

Dále bych si zjistila, co přesně přišlo na účet exekutora.

Vše řešte písemně, doporučenými dopisy s dodejkami!

———
Poznámka:
Já to nevnímám tak, že by manžel nedostal nic.
Tentokrát odvedl na exekuci více, což znamená,
že exekuci splatí dříve…

lota

Podle mě to regulérní postup není. Ale těžko se dohadovat. Možná bych zkusila odbornější (právní) poradnu: http://poradna­.aktualne.cz/