Prosím pomozte!

Syn se dostal,ne vlastní vinou, do velkých finančních problemů. Rodina jeho manželky,ještě před uzavřením manželství mu tajila stotisícový dluh.Syn si vzal půjčku 110 000Kč.Teď není schopen splácet,protože je asi 6 měsíců bez práce,rodina se mu rozpadá,nemá kde bydlet,trvalé bydliště má na místním úřadě a jelikož si už nevěděl rady,tak se pokusil o sebevraždu a teď je v psychiatrické léčebně.Na to,že je mu 24 let si toho zažil až dost.Nevíme,jestli má vůbec nárok na nějaké sociální dávky,když nebere žádné peníze a nemá z čeho žít,splácet dluhy a přispívat na malého ročního syna.Může nám někdo poradit jak se zachovat a hlavně co dělat a koho požádat o pomoc?nemůžeme si dovolit právníky.

Nejlepší odpověď
standa

cituji:
„Rodina jeho manželky,ještě před uzavřením manželství mu tajila stotisícový dluh“

  • chápu to dobře, že syn si vzal PŮJČKU, aby pokryl dluh své manželky, který si ´přinesla´ z doby před uzavřením manželství ?
  • touto půjčkou byl nejspíš splacen původní dluh jeho manželky a vznikl tak dluh nový, který spadá do SJM (společného jmění manželů)

Když vynechám komentář k nebetyčné hlouposti vašeho synka, tak lze konstatovat následující (je to drsné, ale nenapádá mě nic praktičtějšího)

  1. nejprve je nutné, aby syn ukončil léčbu na psychiatrii (nejlépe ve shodě s lékaři)
  2. následně nechť syn podá NÁVRH NA ROZVOD (rozvodové důvody v tutio chvíli neřeším)
  • součástí návrhu na rozvod by měly být tyto další návrhy:
  1. návrh na majetkové vypořádání
  • movitý majetek teď neřeším
  • každopádně zmiňovaný dluh musí být rozdělen a na syna zbyde jen 50%
  1. návrh bydlení po rozvodu
  • nevím jak a kde bydlí snacha s dítětm
  • každopádně by součásti návrhu mělo být konstatování, že syn trvá na bydlení v původním ´společném´ bytě a protože manželka nesouhlasí (domnívám se) se spoelčnýnm bydlením, tak nechává na zvážení soudu, aby rozhodl o budoucí úpravě bydlení exmanželů
  1. návrh vyživovacích povinností po rozvodu
  • syn by měl předložit příjmy za poslední 3 roky a měl by spravedlivě navrhnout kolik je schopen připsívat na výživném svému dítěti
  • teoreticky je možné, aby návrh obsahoval sdělení, že majetkové a příjmové poměry syna jsou tak mizivé, že by exmanželka měla platit výživné na exmanžela (ano, i toto je možné…, ale je to spíše teorie)

3. následně nechť syn vstoupí v jednání s věřitelem a navrhne mu splátkový kalendář na „jeho“ část dluhu, která bude 55.000 Kč

4. kdykoli mezi tím, nechť se syn dostaví na obecní úřad (sociální odbor), kde mu sdělí na jaké sociální dávky bude mít a za jakých podmínek nárok

5. zvažte výše navržené a pokud zde naleznete jakousi naději na byť částečný úspěch, tak DO TOHO JDĚTE

6. držím palec (a pokud budete chtít poradit s texty některých žalob, tak dejte vědět a pak to přes soukromé e-maily vykomunikujeme)