Elaela

Co s formáty „equb“ a „mobi“?

Prosím o vysvětlení, co s formáty „equb“ a „mobi“. Mám elektronickou knihu ve formátech PDF, .doc a zmíněných „equb“ a „mobi“. Umím si domyslet, že dva posledně zmiňované jsou pro mobilní zařízení, ale netuším jak a co, protože tablet mám úplně nový a bylo by fajn vědět jak na to.

V PC si pochopitelně přehraji PDF nebo .doc snadno, ale nebo třeba formát doc si přehraji, protože mám nainstalovaný Word. K zmiňovaným dokumentům si musím také nainstalovat nějakou aplikaci do tabletu? Nebo jak to funguje? Jedná se o Android. Velmi ocením laicky srozumitelnou radu od hodných lidí. Prosím neposmívejte se mi, že to nevím, není mi to příjemné.

Nejlepší odpověď
led

Formáty epub (nie equb) a mobi sa používajú v elektronických čítačkách.
Tieto súbory sú priamo vyvinuté pre e-čítačky, čo znamená môžte s nimi podľa softwarového vybavenia aj pracovať- viď návod. Výhoda je aj vo veľkosti využitej kapacity čítačky (úspornejšie na pamäť)
Formát pdf je vlastne univerzálny grafický formát, vytvorený pre spracovanie – hlavne čítanie dokumentov nezávisle na typu operačného systému. Nevýhoda pdf v čítačke je v jeho zobrazení, pokiaľ ho chcete čítať ako dokument buď s ním pohybujete ako s obrázkom, alebo dokument.pdf musíte preformátovať do textovej podoby.
Formát doc je klasický textový formát, nevýhoda v čítačke dokument.doc nie je graficky totožný s dokumentom.doc na počítači, tablete., tabuľky napríklad sa v čítačke nenaformátujú, ale text ide súvisle v riadkoch

Pokiaľ dokumenty čítate v tablete s androidom, doporučujem
doc – textový editor typu word
pdf – prehliadač AdobeReader, alebo iný pdf-prehliadač, alebo pdf-editor
epub, mobi – v tablete novšej generácie, nájdete software na čítanie týchto dokumentov.
"Program Calibre umožňuje pohodlnou správu či prohlížení elektronických knih a také jejich vzájemnou konverzi do nejrůznějších formátů, jež jsou běžně používány v čtečkách e-knih.
podporuje široké spektrum formátů elektronických knih, mezi nimiž lze jednotlivá díla konvertovat. Jako zdrojové formáty lze použít CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT. Knihy pak lze v programu převést do formátů EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT. " http://www.slu­necnice.cz/sw/ca­libre/

Další odpovědi
Kifi

Doporučuji do Pc stáhnout a nainstalovat aplikaci Callibre.Má spoustu užitečných funkcí a kromě toho také převádět formát e-knih. A potom přímo nahrává do externího zařízení. Formát (mobi) je pro ečtečku zn.Kindle.