mam3

prosím o radu, zda jde moje živnost darovat dceři děkuji

Mám vázanou živnost a prosím o radu, zda ji mohu přenechat, nebo darovat dceři, a jestli i s IČO. Děkuji Marková
Doplňuji:
osoba, které chci vázanou živnost darovat,nebo převést splnuje podmínky vázané živnosti.

Nejlepší odpověď
anonym

Živnost jako takovou se Vám dceři předat nepodaří.
Můžete na dceru převést majetek – to znamená objekt k podnikání, pokud je ve Vašem vlastnictví, nakoupený materiál, zboží, rozpracované a hotové výrobky, technické vybavení, počítač, programy a pod.
Dcera si musí vyřídit vlastní živnostenský list, zaregistrovat se na FÚ, OSSZ a ZP jako živnostník, platit daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
De facto si musí na úřadech vyřídit vše to, co jste (kromě majetku) vyřizovala Vy sama.
Pokud je Vaše firma společností nebo nějakým právním seskupením osob, potom můžete na dceru společnost převést včetně IČ. Jednoduše může být jednatelem nebo společníkem ve firmě. Jestliže jste ale osoba fyzická (nikoliv právnická) dostane Vaše dcera při zaregistrování na ŽÚ svoje IČ a na FÚ vlastní DIČ. Pod tímto vlastním IČ může dále podnikat také jako fyzická osoba.

Další odpovědi
Michal Kole

Dost pochybuji.

Vázaná živnost tam je potřeba splnit zákonné podmínky. Viz příslušné zákony (živnostenský, obchodní zákoník)

terry

Když jdou firmy prodávat, určitě lze firmu i převést na dceru.