Violetka

Prosím o radu s vyúčtováním tepla – došlo k výměně měřidel- vznikl velký nedoplatek.

Dobrý den, v domě, kde bydlím již 5-tým rokem, došlo v loňském roce, přesně 26.2.2013 k výměně poměrových měřidel. Nová měřidla jsou firmy Siemens WHE S02 – D1. Typ předchozího měřidla mi není znám. Z vyúčtování, která mám k dispozici, vyplývá, že za roky 2010/2011/2012 bylo do našeho objektu (vchodu) dodáno teplo v hodnotě 570/503/530 GJ a poměr jednotek na celý blok byl 144474/113654­/139488 a cena za poměrovou jednotku pro byty byla stanovena na 1,093/1,384/1­,224 Kč, kdy se podělí náklad celého bloku v Kč počtem dílků ve všech jednotkách (bytech). Dotud je vše v pořádku. Bavím se o 60%-ním podílu nákladů v objektu pro výpočet ceny v jednotlivých bytech. V roce 2013, přesně 26.2.2013 došlo k výměně měřidel za nová. S letošním vyúčtováním přišel pro mě šok. Na vyúčtování jsou stavy měřidel rozepsané od 1.1.2013–26.2.2013 a od 26.2. 2013 do 31.12.2013. Z toho jasně vyplývá, že nová měřidla měří tak, resp. jsou nakalibrovaná tak, že naměří mnohem méně jednotek za stejný časový úsek při stále stejně zaplém topení. Takže letos máme na celý dům pouze 63214 jednotek a cena za 1 poměrovou jednotku se vyšplhala na 2.95 Kč, což je nárůst o cca 140% oproti loňskému roku. Na vyúčotvání shledávám několik závad. Jednak pro výpočet ceny sečetli jednotky naměřené ještě na starých měřidlech s jednotkama na nových, což jim dohromady dalo těch 63214 jednotek. V řádech 10 tisíc se pohybujeme jen proto, že na starých měřidlech běžely 2 plné měsíce topné sezony (od 1.1.2013 do 26.2.2013). Podle mě nelze sčítat takto měřené jednotky, protože jsou nesouměřitelné. Nový měřič naměří 1 jednotku, zatímco na starém by za stejný časový úsek bylo naměřeno třeba jednotek 7. Předseda družstva navštívil firmu, která nám dělá vyúčtování a prý je vše v pořádku. Ale podle mě není nic v pořádku a vše je špatně, jen nevím, jak sepsat reklamaci, abych byla pochopena a uspěla. Přeci není možné vyměnit měřidla a navýšit tak uměle cenu za teplo o stovky procent? Prosím, setkal se s tím někdo? Poradíte mi, prosím, jak postupovat? Zda je to napadnutené? Lidé v domě si toho asi nevšimli a „prý si nikdo nestěžoval“ … Tak já nevím, ale podle mého soudu je pravda na mé straně.

Odpovědi
mosoj

Nějak tomu moc nerozumím.
Sčítání jednotek je v pořádku. To je běžná praxe. Jinou otázkou je zdali předchozí měřidla měřila v povolené toleranci.
Nevím přesně z čeho se vám určuje dodané teplo v GJ.
Pokud je to někde na centrálním měřiči, tak logicky musí stoupnout cena za jednotku. Jednotek ale máte méně než před tím.

rigormortis

  1. musíte s fakturou nesouhlasit…nejlépe papírovou formou, v opačném případě máte hned od začátku smůlu a nedomahatelnost práva…lhůtu nevím, ale spěchejte.
  2. pokud jsem to pochopil, tak tvrdíte, že jakési jednotky (které jste blíže nespecifikoval) jsou odečítány na dvou různých měřidlech a na faktuře tyto „jednotky“ i když nemají stejnou hodnotu sečetli.

Dále jen napíši, že by se ve faktuře (nebo vlastním výpočtu) měli objevovat násobné koeficienty nastavení Siemens čidla…dále zde:
http://forum.tzb-info.cz/121485-rozuctovani-tepla-pri-ruznych-typech-otopnych-teles-a-uziti-koeficientu-kc

Violetka

Děkuji za odpověď, ano, sčítání jednotk je v pořádku, pokud se ale jedná o stejné měřidlo, ne? Když nám vyměnili měřidla, a nová měří v poměru cca 1:7, tedy 1 jednotka na novém = 7 jednotek na starém, pak nemůže být ve vyúčtování udělán součet jednotek naměřených na starém a novém měřidle a z toho stanovena cena za jednotku, píšu, že oproti loňskému vyúčtování tím došlo k navýšení ceny za jednotku o cca 140%. No, myslím, že v domě je centrální měřidlo.
Myslela jsem, že by mělo být vevyýčtování zvlášť období s původním měřidlem a potom období s novým měřidlem, což ale neudělali.

mosoj

Trochu se rozporuješ v těch jednotkách, nejdřív píšeš „1 jednotka je třeba 7“ nyní píšeš striktně že 1 jednotka stará je sedm nových …
Ale čert to vzdal , rozděluješ nějakou hromadu ( naměřenou na centrálním měřidle) nějakým poměrem a ten je pořád stejný.
by´t se počet jednotek snížil. Tedy zákonitě musela cena jednotky stoupnout.