BENYTA

Prosím o radu ohledně DPČ – mám jí sjednanou u pracovní agentury – kolik zaplatím?

Ptám se kolik zaplatím na zdravotním a sociálním pojištění,když jsem za jeden měsíc pro agenturu neodpracovala nic (nebyla vhodná práce).Mám za to,že musím vydělat alespoň 2500kč hrubého,aby za mě mohli platit – mám u nich podepsané daňové (růžové) prohlášení.Zkoušela jsem kalkulačku na Peníze.cz,ale ani z toho jsem nepochopila,tam se spíš počítá s tím,že se hrubá mzda přesáhne,ne „podsáhne“.
Díky.
ivzez – díky,předpoklá­dám,že OBZP je osoba bez zdanitelních příjmů,což jsem – přesto doufám,že to stihnu odpracovat – do sobotní půlnoci:-)
Už za minulý měsíc ztratily – mnou poštou odeslané doporučeně – pracovní výkazy…nejspíš se s agenturou rychle rozloučím…

Nejlepší odpověď
ivzez

Sociální pojištění není povinné.

Ohledně zdravotního pojištění byste se měla do osmi kalendářních dnů přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a uhradit pojistné sama (1.242 Kč měsíčně).

Povinnost hradit zdravotní pojištění sama se na Vás vztahuje v případě, že
za Vás současně zdravotní pojištění neodvádí nikdo jiný (zaměstnavatel, stát).

_________

Poznámka:
V případě DPČ jde o odměnu, nikoliv o mzdu.

_______

Doplňuji:

Ano, OBZP je osoba bez zdanitelných příjmů.

Jakou odměnu Vám agentura obvykle vyplácí
a jak za Vás odvádí zdravotní pojištění?

Pokud by Vaše odměna nedosáhla částky 9.200 Kč měsíčně,
měla by agentura – pokud za Vás zdravotní pojištění neodvádí i někdo další – dopočíst zdravotní pojištění a odvést je ve výši odpovídající minimální mzdě.
Celý rozdíl mezi pojistným z dosažené odměny a částkou 1.242 Kč hradí
zaměstnanec (agentura by Vám rozdíl měla strhnout z odměny a odvést).

______

Chcete-li ještě něco doplnit, pokračujte prosím zde v diskuzi,
nezakládejte novou otázky, aby byly všechny informace pohromadě.

BENYTA

Děkuji za zájem pomoci. Nyní si vhledám veškeré písemnosti a upřesním dotaz.