bluehorse

Prosím o radu od koňáků. Na jakou nohu vysedat na jízdárně a na jakou v terénu?

a když máte jet na levou nohu znamená to, levá je vnitřní nebo vnější?

Nejlepší odpověď
Heleave1

Mě trenérka na jízdárně vždy říkala ať se dívám na pravou přední nohu.Vždy když se jakoby „vyboulí“ tak mám jít nahoru. Pak už to chytneš do rytmu. Venku vysedávej stejně. Málo který kůň ti naskočí na druhou nohu a to pak sama poznáš že jsi mimo. Vždy musíš jít s rytmem koně. Aby jsi mu neničila záda. Ten článek co dával odkaz Ontola je sice hezkej, ale nikdy se nevysedává tak že se postavíš ve třmenech.Od kolena dolu musíš mít nohy nehybný a zvedáš se jen v kolenou. Levá noha je na levé straně :) Většinou to znamená že levá je vnitřní.

Další odpovědi
anonym

Vysedávání na „správnou“ nohu v lehkém klusu při pohybu na jízdárně je to poměrně jednoduše vysvětleno tady:
http://www.ko­niny.ic.cz/jiz­danakoni/index_Pa­ge364.htm

V terénu se vysedávání v klusu na určitou nohu střídá po určitých časových nebo vzdálenostních úsecích, záleží na náročnosti terénu, tempu koně atd.. Klus je
pro koně pohyb, ve kterém může překonávat i velké vzdálenosti, ovšem střídání nohou, na které se vysedává, je nutností pro to aby kůň byl rovnoměrně zatěžován .
Můžeš si podiskutovat na „koňáckém“ fóru tady:
http://www.ifau­na.cz/kone/ne­modforum/r/
Doplňuji:
Tak aby bylo všem jasno: Na jízdárně se v lehkém klusu vysedá na VNĚJŠÍ PŘEDNÍ NOHU (což je vnitřní zadní) . Samozřejmě při změně směru, dochází k přesednutí aby se stále vysedávalo na správnou nohu.