vsadal

Prosím o radu, jak zateplit domek postavený z vepřovic. Děkuji

Nejlepší odpověď
kropitko

Našla jsem několik rad, nejzajímavější se mi zdá tato.

Tepelně izolační vlastnosti nepálených cihel – vepřáků jsou
srovnatelné s cihlami pálenými.Z hlediska tepelněizolačních
Vaše zdi nesplňují požadovaný tepelný odpor. Zde se nabízí
nutnost dodatečné tepelné izolace.Tepelný odpor R obvodových
stěn by neměl být menší než 3. Vaše stěna má cca 0,5 a na
požadovaný odpor 3 by se muselo dodatečně zateplit EPS síly
10 cm. Zde se ovšem vyskytuje jiný technický problém a to je
vlhkost zdiva a hlavně s tím související vodorovná izolace pod
nosnými stěnami. V současnosti zemní vlhkost, která se do obvo-
dových stěn dostane kapilární vzlínavostí se stačí odpařovat
do prostoru. Dodatečným zateplením EPS z venkovní strany se
uzavře tato přirozená cesta a lhkost se bude ve stěně hromadit
a může dojít až k destrukci stěny.Zateplení je možno realizovat
pouze odvětrávanou difuzně otevřenou fasádou, což je finančně
podstatně náročnější, ale vyhnete se reálnému nebezpečí zneho-
dnocení celé stavby.Je pravda, že uniky tepla stropy jsou velké
ale nejsou největší, jak uvád kolega z Valach.Největší úniky
jsou těmi plochami, které mají nejmenší tepelný odpor.Zateplení
domu je samozřejmě poteba řešit v globále a myslet si ,že zate-
plení obvodových zdí vše vyřeší je velký omyl.(Tím se řeší max.
25 % tepelných ztrát ). Pokud nemáte pod stěnami vodorovnou
izolaci v žádném případě nepoužívat EPS. Letos budete dělat
ïzolaci nopovkou – tím máte na mysli,že nopovku přiložíte z boku na základy ? Nezapoměňte na drenážní trubky !!!Tímto
řešením podtatně zlepšíte odvodnění základů a snížíte vlhkost
stěn,ale bohužel nezamezíte průniku vlhkosti do stěn kapilární
vzlínavostí.To se dá realizovat pouze vložením vodorovné
izolace pod obvodové stěny.Zateplení stropu, kde nebude obytné
podkroví – volně položit 2 × 10 cm křížem minerální,nebo
kamennou vatu,EPS nedoporučuji.
S pozdravem V.Š.

Rozhodně si ale pročtěte i ostatní rady a názory. Osobně s tím žádnou zkušenost nemám, ale třeba vám to pomůže. No v nejhorším se obraťte na nějaké odborníky.

Více zde: http://forum.tzb-info.cz/107472-zed-z-tzv-veprovic-zateplit-ci-ne/vsechny-prispevky

Zde také něco: http://www.ces­kestavby.cz/po­radna/zateple­ni-zdi-z-veprovic-4703.html

Další odpovědi
venkovan

Obložit zevnitř, aby nepálené cihly větraly. Možná bych volil přírodní dřevo raději než materiály z mělých hmot.
Ale raději si pozvat specialistu který objekt na místě prohlédne.