mirran

prosím o radu jak snížím elektrické napětí když mám baterii 8 V 1000mA a pořebuji 6 V děkuji

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Použij šestivoltovou baterii.

Další odpovědi
Hlada

Tři křemíkové diody v serii udělají taky své a beze ztrát.
Doplňuji:
S těma ztrátama jsem napsal pěknou volovinu. Samozřejmě, že by se diody hřály. Výhoda by byla v tom, že výsledné napětí by nebylo příliš závislé na zátěži.

Michal Kole

Součástkou zvanou rezistor.

Hodnotu vypočtete z Ohmova zákona.

R = (Ub – Up)/Ip

Ub = Napětí baterie
Up = potřebné napětí
R = Elektrický odpor
Ip = Potřebný proud

Po dosazení Vám vyjdou 2 Ohmy

Ještě je potřeba spočítat pro ztrátový výkon na rezistoru, protože elektřina se přemění v teplo a rezistor se hřeje

P = Ur * I

I = protékající proud rezistorem
Ur = napětí na rezistoru

Vyjde to 2 W

lexx

pokud odběr spotřebiče bude těch 1000 mA (1A)
pak výpočet je správný, sériový rezistor (odpor) rozdíl obou nápětí (V) dělen proudem (A) vychází to 2 ohmy / 2W
Doplňuji:
nebo výkonový tranzistor KU 601 v zapojení se společnou bází a pár pasívních součástek

tom004

Jenom dodám,že při použití rezistoru,se rychleji vybije baterie,protože se část její kapacity „spálí“ na rezistoru.Výhod­nější,je proto použít baterii o napětí 6V.Při stejné kapacitě,bude životnost mnohem delší.