kyselina 5

Jak na výpočet energie jednoho elektronu na kružnicové dráze?

Zdravím, vím vzorec, znám čísla, ale vychází mi blbost. Nějak mi nejde spacifikovat kalkulačka. :)

vzorec i čísla jsou tady :
https://www.fa­cebook.com/pho­to.php?fbid=85­1542418210022&set=a­.812063052157959­.1073741834.10000062816­5078&type=1&the­ater

  • jedná se o žlutý vzorec
  • z toho prvního zlomku se dá vytvořit konstanta, se kterou se pak počítá dál pro specifické elektrony (počítám s H, Li, Na). Jenže nám nešla vyrobit ani ta konstanta.

Počítala jsem to už s pěti lidma a vždycky nám ta konstanta vyjde 0. Ale to musí bejt blbost, protože by pak v další úloze nechtěli, abychom s výsledkem počítali dál.

  • všechny jednotky jsou už v SI

Pomůžete mi prosím?

A nebojte, nechci abyste mi počítali domácí úkol… :)

Odpovědi
quizzi

Mně to vychází 2,179*10−18

orwell

Chci jen potvrdit, že energie vypočítaná z uvedeného vzorce vyjde skutečně záporná, což není v rozporu s Bohrovou teorií a správná hodnota konstanty po zaokrouhlení je –2,18*10exp(-18) J. V atomistice se častěji používá pro energii jednotka eV (elektronvolt). Vydělíme-li uvedenou hodnotu konstanty v J číselnou hodnotou náboje elektronu, tj. cca 1,6*10exp(-19), dostaneme velikost konstanty –13,625 eV. Doporučuji mrknout na
http://if.vsb­.cz/Studium/FMMI/Pri­klady/kvantfy­.doc kde je řešen podobný příklad na straně 10 pod označením 896H. Tam uvedený výsledek – energie elektronu pro n = 2 v atomu vodíku činí –3,4 eV. Totéž číslo dostaneme pomocí zde uvedené konstanty –13,625 eV násobením hodnotou 1/ n kvadrát, tj. 1/4, čímž je správnost myslím potvrzena.
Jinak důvod, proč Vám vycházela nula, byl v předcházejících příspěvcích dostatečně vysvětlen.
Přeji úspěch i v dalších příkladech.